Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Podvody na internetových portálech

Jindřichův Hradec - Pozor na vykutálené inzerenty. 

     Jindřichohradecká hospodářská kriminální policie provádí prověřování podvodného vylákání financí na internetových inzertních portálech . Precizní prací policistů a za přispění občanů  byly zjištěny a zadokumentovány nejméně  čtyři případy , kdy dosud neznámý pachatel v období od  prosince 2008 do 6.8.2009 nabízel na těchto portálech prodej různého druhu zboží  jako například: elektroniku, obrazy, oblečení a podobně. Neznámý pachatel buď následně po vydražení zboží  nebo v přímém prodeji si nechal zaslat požadovanou finanční částku na jím uvedený účet, poté se odmlčel a přerušil s kupujícími veškerou komunikaci. V těchto čtyřech případech dosud neznámý pachatel vylákal od kupujících nejméně 200.000 korun. Na základě dosud zjištěných poznatků se množí případy organizovaných skupin, kdy takzvaný “ bílý kůň“ tímto způsobem vyláká finanční prostředky pro další členy organizované skupiny.   
     Organizované skupiny podvodníků si  na portálu poskytují navzájem  pozitivní hodnocení. Běžný občan pak lehce uvěří, že inzerent je solidní a solventní a proto od něj zboží objedná a následně i koupí.

Doporučení police: Než se  občan rozhodne  pro koupi prostřednictvím internetového portálu, tak je dobré vyhledat časový úsek po který je prodejce zaregistrován na příslušném inzertním portálu. ( jestliže dojde ke stížnostem občanů na neseriózního inzerenta, tak správce portálu ukončí možnost obchodování danému prodejci)
Zároveň je vhodné nezasílat peníze předem, ale až na základě dobírky při převzetí požadované zásilky.

Podvody páchané prostřednictvím internetu  mají vzestupnou tendenci, jejich zadokumentování je velmi složité , rovněž tak je nelehký úkol policie, aby pachatele této trestné činnosti vypátrala a v rámci úkonů trestního řízení i obstarala důkazní materiál, který jej  z jeho páchaných  skutků usvědčí.

 


 

vytisknout  e-mailem