Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Podvodník vylákal 800 tisíc korun

KRAJ: Nenechte se zaskočit podvodným telefonátem. 

Policisté věnující se kybernetické kriminalitě evidují značný nárůst případů tzv. vishingu, při kterých se pachatelé vydávají za pracovníky banky nebo dokonce za policisty a pod legendou ohrožení finančních peněz na účtu manipulují svou oběť do převádění finančních prostředků na účty podvodníků. Jen za měsíc červenec už kriminalisté na jižní Moravě šetří 139 takových případů, což je oproti stejnému období loňského roku nárůst o 43 skutků.

Například jedné ženě z Brna se ozval údajně bankéř spořitelny, že její účet byl napaden a ozve se jí kolega z bezpečnostního oddělení banky. Za chvíli jí opravdu volal další muž, který dal paní pokyn, aby si zažádala o úvěr 300 tisíc korun a tuto částku po schválení úvěru postupně vybrala v bankomatech a vložila do bitcoinového automatu. Tímto způsobem měly prý být její peníze ochráněny do doby, než se vyřeší problém s napadením jejího účtu. Teprve poté, co s ní údajný bankéř přestal komunikovat, přišla žena případ oznámit na policii. Peníze už ovšem zmizely ve virtuálních peněženkách podvodníků. Stejné legendě o ohrožení účtu uvěřila minulý měsíc jiná žena, která také postupovala podle instrukcí údajného pracovníka banky a zažádala o maximální možný úvěr ke svému účtu. Okamžitě poté, co jí byl schválený, vybrala 800 tisíc korun a vložila do bitcoinmatu.

Někdy se podvodníci představí i jako policisté a opět pod legendou ohrožení účtu doporučí vybrat z něj peníze a vložit je do bitcoinového vkladového automatu. Policisté důrazně varují, že banky ani policie s provozovateli bitcoinmatů nespolupracují! Případné ohrožení bankovních účtů klientů řeší banky samy pomocí vlastních bezpečnostních mechanismů, nepotřebují k tomu zasílání přístupových údajů nebo údajů z platebních karet. Kdyby vaše peníze byly v ohrožení, banka sama zareaguje a učiní opatření. Pokud i vás osloví pod podobnou legendou neznámý člověk, nenechte se zaskočit ani manipulovat údajnou časovou tísní. Doporučujeme okamžitě hovor ukončit a obrátit se na oficiální telefonní čísla vaší banky a vše si v klidu ověřit. Stejně tak pokud se někdo představí jako policista a žádá po vás provedení finančních transakcí, ozvěte se na linku 158.

mjr. Petra Ledabylová, 4.8.2022

vytisknout  e-mailem