Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Podvodník sliboval nebankovní půjčky

PŘÍBRAMSKO – Inkasoval zálohy a tím končil, podvedených jsou desítky. 

Příbramští kriminalisté se zabývají rozsáhlou trestnou činností v podobě podvodného jednání při sjednávání nebankovních půjček. Poškozených je již 21 a to na různých místech celé České republiky. Podezřelým je v tomto případě 31letý muž, na kterého byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody za předchozí majetkovou trestnou činnost. V minulosti byl za podvody již odsouzen. Podezřelého muže se policistům podařilo před několika dny vypátrat a dodat do výkonu trestu odnětí svobody.

K prvnímu případu podvodného jednání došlo již v prosinci loňského roku. Podezřelý muž prostřednictvím inzerátů nabízel nebankovní půjčky peněz nebo reagoval na poptávku podobného charakteru. Se zájemci komunikoval prostřednictvím telefonických hovorů, kdy se pokaždé vydával za někoho jiného. Po poškozených požadoval jako poplatek za zprostředkování půjčky částku nejprve 900,-Kč. Poté co ji obdržel na účet, opět kontaktoval poškozené s tím, že poplatek byl navýšen na částku 1.500,- a žádal o zaslání ještě 600,-Kč. Následně kontaktoval poškozené s tím, že se omlouvá, ale že částka 1.500,-Kč musí být na účet připsána v celku, tudíž poškození musí poslat peníze znova s tím, že jim první platbu odečte z následné půjčky. Pokud některý z poškozených uvedl, že už žádné peníze nemá, řekl mu, že peníze pošle ze svého na jeho účet, ty však přeposílal z účtu dalšího poškozeného, kterému sdělil, aby poplatek poslal na účet (který je však účtem předchozího poškozeného). Tímto způsobem připravil poškozené o částku dosahující bezmála 415.000,-Kč. Kriminalistům se podařilo zjistit, že si muž peníze nechával posílat na pobočky pošty a to prostřednictvím anonymních účtu. Jako další způsob volil výběr z účtů v sazkových kancelářích, kde oslovoval některé z hostů, většinou cizince, kterého požádal, zda si na jeho účet může nechat poslat peníze od svého kamaráda. Po souhlasu nic netušících „bílých koní“ peníze vybral.

Kriminalisté v současné době pátrají po případných dalších poškozených, kterých by mohlo být daleko více, a kteří třeba stále ještě čekají, na slíbenou půjčku. Zároveň varují každého, kdo se rozhodne využít nabídku nebankovních půjček, aby si vždy předem ověřil věrohodnost toho, kdo jim peníze nabízí.

por. Bc. Marcela Pučelíková
tisková mluvčí
P ČR Beroun
17. října 2018

vytisknout  e-mailem