Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Podvodníci lákají na příspěvek na bydlení

BEROUNSKO – Pokud vám přišla SMS s odkazem na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Už jste se setkali s dalším trikem podvodníků? Ti jsou skutečně vynalézaví a zkouší různé triky, jen aby se jim podařilo vylákat od poškozených peníze. Citlivé údaje se snaží z lidí vylákat prostřednictvím SMS zprávy či e-mailu. I když jsou občané na veškeré typy podvodů opakovaně upozorňováni, nedaří se bohužel jejich počty snižovat.

Zbystřete, pokud Vám přišla SMS s odkazem na web tvářící se jako například web Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) s možností získání příspěvku na bydlení. Jde o další ze série smishingových útoků, jejichž cílem je vylákat z Vás citlivé informace o Vaší platební kartě či údaje internetového bankovnictví. Útočníci používají velké množství legend, např. vyzvednutí zásilky, zablokování platební karty, výhra, daňový přeplatek, vrácení dotace apod. Neklikejte na přiložené odkazy a nevyplňujte citlivé bankovní informace.

Upozorňujeme na nové další triky kybernetických útoků, které se schovávají za nabídky příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Podvodné zprávy Vám mohou přijít e-mailem nebo SMS zprávami. Obsahovat mohou text, jako jsou například: „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od „MPSV“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení, že máte k dispozici příspěvek“. Takové či obdobné zprávy Vám přijdou spolu s odkazem na webové stránky věrně napodobující oficiální web Ministerstva práce a sociálních věcí. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, nicméně ale jde o strojový překlad, který můžete pozorným přečtením odhalit.

Jedním z poškozených je i 43letý muž. Tomu zaslal podvodník SMS zprávu s odkazem na Ministerstvo práce a sociálních věcí a možností získání příspěvku na bydlení. Muž na odkaz klikl, čímž byl přesměrován do svého internetového bankovnictví. Po přihlášení se mu ukázalo, aby potvrdil transakci ve výši 159 tisíc korun. Muž sice transakci nepotvrdil, vše zavřel, avšak i přesto mu byly v této výši peníze z účtu strženy.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání 3 trestných činů, a to z podvodu, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za to hrozí v případě zjištění a dopadení pachatele trest odnětí svobody na 3 až 8 let.

Jak smishing rozpoznat a jak postupovat?

  • Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad, doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah.
  • Nevyžádané SMS, např. o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé.
  • SMS s chybami naznačuje strojový nebo automatický překlad.
  • Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.
  • Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS.
  • Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj.
  • Nikdy nepřeposílejte nikomu žádné autorizační kódy.
  • Pravost SMS můžete ověřit u odesílatele. K tomu ale využijte kontakty z oficiálních zdrojů banky, úřadu, pošty atd. Ty v SMS mohou být opět zavádějící.
  • Pokud v návaznosti na popisované jednání přijdete o peníze na účtu, řešte vše obratem s bankou, která může v některých případech peníze ještě zachránit. Pokud je vám způsobena škoda, oznamte to také Policii ČR.

Policie ČR varuje:

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se Vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a Vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly Vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
3. listopadu 2022

vytisknout  e-mailem