Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Podvodné získání licence na výrobu elektřiny

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) tento týden navrhli obžalovat tři osoby ohledně podvodného získání licence na výrobu elektrické energie z fotovoltaických zdrojů. 

Uvedený  případ se týká fotovoltaické elektrárny na Brněnsku. Koncem listopadu 2010 podali u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dva jednatelé obchodní společnosti žádost o udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích. Podle našich závěrů měli předložit ERÚ nepravdivou zprávu o revizi elektroinstalace, vypracovanou revizním technikem, vady obsahující rozhodnutí o předčasném užívání stavby a reálnému stavu neodpovídající dokumentaci, která měla dokladovat úplné dokončení solární elektrárny. Ta však podle kriminalistů ÚOKFK v době podání žádosti dokončena nebyla. Na základě předložených dokumentů vydal na konci roku 2010 ERÚ obchodní společnosti licenci na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů na dobu 25 let.

Podle našich závěrů došlo k nezákonnému udělení licence s neoprávněným nárokem na garantovanou výkupní cenu elektrické energie. V období od 1. ledna 2011 do 30. dubna 2015 tak měla být způsobena škoda ve výši cca 260 milionů korun. V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny by se společnost neoprávněně obohatila cca o částku 909 milionů korun.

Oba jednatelé obchodní společnosti jsou obviněni z trestného činu podvodu. Technik, který podle našich závěrů vypracoval nepravdivé revizní zprávy, je obviněn z pomoci k trestnému činu podvodu.

Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem osobám trest odnětí svobody na 5 až 10 let. Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl předán státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
5. února 2016

vytisknout  e-mailem