Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Podvodné telefonáty seniorům

Ms kraj: Pro získání peněz se volající vydávají za policisty 

V poslední době zaznamenali moravskoslezští policisté novou lest osob, jejichž cílem je podvodně vylákat od seniorů peníze (nebo cennosti), někdy i celé úspory. Legendy o volajícím „vnukovi“, který potřebuje neprodleně peníze na opravu auta nebo léčebné výlohy, jsou veřejnosti známé, přičemž my periodicky informujeme (například https://www.policie.cz/clanek/nocni-smena.aspx ).

Aktuálně se objevil případ, kdy neznámá osoba zavolala na pevnou linku vytipovaného seniora a zkusila vylákat peníze formou půjčky s tím, že je ve finanční tísni. Když neuspěla, za krátkou dobu seniorovi opět někdo zavolal. Představil se jako policista (kriminalista) s tím, že ví o předchozím „podvodném“ hovoru a učiní vše pro dopadení pachatele. Falešný policista vyzval seniora, aby spolupracoval a vydal požadovanou částku této osobě s tím, že policisté následně provedou kroky k zadržení pachatele.

Důrazně upozorňujeme, že policisté (kriminalisté) uvedeným způsobem nepostupují!!! Policisté po obětech nebo svědcích nemohou požadovat vydání hotovosti (nebo cenností), kterým je zadržení pachatele v těchto případech volajícím podmíněno.

Apelujeme na seniory, aby na tyto podvodné telefonáty nereagovali, hovor ukončili a řádné zavěsili sluchátko.  Až poté věc nahlaste policistům na linku 158. Rodinným příslušníků či známým seniorů lze doporučit, aby seniory upozornili na uvedenou problematiku a pokud zjistí informace o případném telefonátu, rovněž prosíme o kontaktování policistů.

Doplním, že moravskoslezští policisté letos evidují přes 40 případů podvodných telefonátů, kdy osoby vymáhají pod různou záminkou peníze…

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 13. 9. 2019

 

vytisknout  e-mailem