Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Podvodně nabízeli elektroniku na internetu

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Kriminalisté obvinili další internetové podvodníky z řady podvodů.  

 

Je určitě celá řada těch, kteří by si pod stromeček přáli levný mírně použitý mobil nebo notebook. Nabídky obojího lze najít po stovkách na internetových aukčních nebo inzertních portálech. V té záplavě nabídek ale plave nemalá část levných mobilů a notebooků, které inzerenti nikdy neměli, nemají a ke svým podvodům ani nepotřebují. Rozlišit, jestli se jedná o nabídku poctivou nebo podlou, je dosti obtížné. Za policisty na celém Uherskohradišťsku přicházejí v průměru asi jednou týdně lidé, kteří s rozčarováním v hlase oznamují, že byli při nákupu z aukcí a inzerátů podvedeni. V těchto dnech sdělovali uherskohradišťští kriminalisté obvinění ze série podvodů dvěma takovým pachatelům. Oba si v současné době už odpykávají trest ve vězení za předchozí podvody.

Jedenadvacetiletého muže z Mohelnice kriminalisté obvinili ze spáchání trestného činu podvodu proto, že devatenáctiletému mladíkovi z Uherského Brodu neposlal notebook, ale požadovaných téměř devatenáct tisíc korun si nechal. Mladík uviděl nabídku vytouženého notebooku na začátku letošního května na aukčním portálu. Ještě ten den odeslal na účet prodávajícího peníze, dodnes ale počítač nemá. Podobně podvodník fiktivně nabízel další notebook a dva mobily. Zájemci se našli na Příbramsku, Vyškovsku a Benešovsku. Podvodník z nich dohromady vylákal přes třiačtyřicet tisíc korun, které si nechával posílat na různé účty. Za jeho podvodné jednání mu hrozí až tři roky vězení.

Druhým obviněným podvodníkem je osmadvacetiletý muž z Valašského Meziříčí. Šestačtyřicetiletý muž z Jarošova si před rokem vyhlédl na aukčním portálu herní konzoli s příslušenstvím za šest tisíc korun. Peníze poslal na uvedený účet a čekal. Herního zařízení se ale nedočkal. Stejně dopadl i muž z Náchodska, který zaplatil za nabízenou počítačovou hru. Kriminalisté obvinili muže z Valašského Meziříčí z podvodu, za který může očekávat až další tři roky vězení.

Uherskohradišťští policisté dále pracují na odhalení pachatelů, kteří například dvacetileté ženě podvodně nabízeli iPad nebo jinému muži GPS navigaci. Mezi podvodně nabízenými věcmi však dominují mobilní telefony a notebooky.

Policisté doporučují všem, kteří se rozhodnou pro koupi na internetových aukčních nebo inzertních portálech, aby si před nákupem dobře zvážili eventualitu podvodné nabídky a rozhodnutí poslat neznámému člověku tisíce korun s vírou v jeho poctivost. Při variantě koupě na dobírku existuje možnost zastavení platby a návratu peněz při okamžitém zjištění podvodu. Vyplatí se také, co nepečlivě zvažovat nabídku (jestli výhodná cena není až podezřele „výhodná“), stejně jako se snažit zjistit důvěryhodnost prodejce. Osobní předání je sice komplikovanější způsob obchodu, ale zaručí eliminaci podvodu.

 

8. prosinec 2011, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem