Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Podvodné jednání - DODATEK

s dovozy ojetých vozidel vyšetřují východočeští policisté 

 

Maska "pojízdné kanceláře" VW
Policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování Správy Východočeského kraje v Hradci Králové vyšetřují trestný čin podvodu a trestný čin poškozování cizích práv. Dne 15. 12. 2008 zahájil vrchní komisař trestní stíhání obviněného muže (nar. 1969), který je důvodně podezřelý z následujícího jednání.  

V době od 3. 9. 2007 do 23. 10. 2008 měl v podvodném úmyslu na různých místech v České republice telefonicky  kontaktovat zájemce o vozidla, kteří si podali v inzertních novinách nebo na internetu inzerát na koupi ojetých motorových vozidel a náhradních dílů. Těmto zájemcům tvrdil, že jim požadovaná vozidla nebo náhradní díly doveze ze Spolkové republiky Německo, Rakouské republiky nebo Švýcarska. Následně s nimi uzavíral kupní smlouvy o obstarání věci, ve kterých se zavázal  vozidla nebo náhradní díly dodat ve lhůtě  do 3 týdnů. V době uzavírání smluv o obstarání věci vybíral od objednatelů v hotovosti zálohy na kupní cenu bez pokladního dokladu o převzetí hotovosti, případně na převzetí zálohy vystavil pokladní doklad nebo vlastní směnku, kdy tyto finanční prostředky přebíral s vědomím, že svým závazkům nemíní dostát. Dále je mu kladeno za vinu, že věděl, že požadovaná vozidla  neobstará. V jednom případě  při jednání s objednatelem vozidla vystupoval  pod cizím jménem, předložil mu občanský průkaz na toto jméno a způsobil tak tomuto muži vážnou újmu na jeho právech.

Je rovněž důvodně podezřelý, že po uzavření smluv žádnému objednateli vozidlo nedodal, zálohy nevyúčtoval ani nevrátil, pouze v několika případech  na základě urgencí objednatelů a jejich odstoupení od smluv část zálohy nebo celou vrátil. Ostatní vybrané finanční prostředky (zálohy na kupní cenu na koupi vozidel) použil výhradně pro svoji potřebu. Do současné doby způsobil osmadvaceti poškozeným osobám škodu v celkové výši 1.673.000 korun. Část finančních prostředků policie zajistila.

Vrchní komisař podal návrh na vzetí obviněného do vazby, o kterém bude rozhodovat dnešního dne soud. Pokud se prokáže jeho vina, hrozí mu za toto jednání trest odnětí svobody až na 8 let.

DODATEK:   Dne 16. prosince 2008 odpoledne byla na obviněného uvalena soudem vazba.

 

por. Mgr. Lenka Burýšková

vytisknout  e-mailem