Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

AKTUALIZACE - Podvodné čerpání evropských dotací

KRAJ – Obvinění měli podvodným způsobem vylákat z Evropských fondů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje dotace a způsobit škodu nejméně 11 milionů korun. 

AKTUALIZACE - 9. 11. 2016


Dotační podvody – kurzy vedli naprostí laici

Policejní komisař podal v těchto dnech na Krajské státní zastupitelství návrh na podání obžaloby proti dvaceti fyzickým a devíti právnickým osobám, které se měly dopustit trestných činů podvodu a porušení finančních zájmů Evropské unie. Od roku 2012 do roku 2015 měly podvodným způsobem vylákat z Evropských fondů a královéhradeckého krajského úřadu dotace, které zneužily.

Hlavním aktérem byl devětačtyřicetiletý muž z Hradce Králové, který vymýšlel způsoby, jak peníze z dotací získat. Připravoval různé vzdělávací kurzy zaměřené například na exotickou kuchyni nebo dopravní stavby. Za zmínku stojí, že lektoři byli naprostí laici, kteří ovšem byli „schopni školit“ na jakékoliv téma od řízení vrtulníku až po záchranu v lavinách.

Víc než třetina finančních prostředků z podvodně vylákaných dotací skončila na účtu devětačtyřicetiletého muže a dále na účtech jím ovládaných společností a jeho rodiny. Svým jednáním způsobil škodu ve výši nejméně 11 milionů korun. Obvinění si vyslechlo mimo jiné i několik ekonomických pracovníků Horské služby.

Hlavním obviněným hrozí v případě prokázání viny až  10 let vězení.

 mjr. Hana Klečalová

_______________________________________________________________________
 
Královehradečtí kriminalisté od konce loňského roku rozplétají rozsáhlou trestnou činnost, ve které je obviněno téměř dvacet právnických a fyzických osob a není vyloučeno, že se jejich počet zvýší. V těchto dnech byl obviněn hlavní aktér celé kauzy 48letý muž z Hradce Králové. Ten měl dle obvinění nabízet různým právnickým osobám pomoc při získání dotací z Evropské unie na vzdělávací programy. Získané finanční prostředky měly být použity na financování odborných lektorů, tvorbu projektů, nákup literatury, techniky. Žadatelé o dotace projevovali zájem o vzdělávací programy s cílem zvýšit svoji prestiž a mnohdy viděli reálnou možnost rozšíření své profesionální činnosti.
 
Dle v současné době zjištěných skutečností od samého počátku, tedy podání žádosti o dotační grant obviněný muž jednal již s podvodným úmyslem. Žadatele o dotační grant uvedl v omyl, kdy dotační částka, o kterou žádal, převyšovala skutečnou potřebu. Ani počty osob, které měly školení provádět, neodpovídaly skutečnosti. Kriminalisté muže viní, že bez vědomí některých žadatelů uváděl v omyl i samotného poskytovatele dotace.
 
Z probíhajícího trestního řízení je zřejmé že obviněný muž figuroval jako příjemce dotace a z finančních prostředků převedených poskytovatelem dotace na účty příjemců odčerpával průběžně statisícové částky. Do realizačních týmů, které měly školení provádět, zapojoval osoby ze svého okolí, kdy se jednalo nejčastěji o rodinné příslušníky, kteří neměli odborné znalosti, a vykazoval fiktivně jejich činnost. Zajímavostí je, že společnosti, ve kterých figuroval zmíněný muž, byly „schopné“ nabízet školení v naprosto odlišných oblastech jako například exotická kuchyně, práce se seniory či dopravní stavby v náročném terénu.
 
Doposud byla škoda vyčíslena na 10 milionů korun. Hlavní aktér, který podvodně získanou finanční hotovost užíval pro potřebu svou a své rodiny, je obviněn z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie, za které mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Tento muž již v minulosti čelil trestnímu stíhání za podvodné jednání.  
 
Další obviněné osoby jsou podezřelé z podvodného jednání v souvislosti s čerpáním evropských fondů. Od minulého týdne byl průběžně u všech stíhaných osob zajištěn majetek ve výši 10 milionů korun.
 
Kriminalisté podali k rukám státního zástupce podnět na vzetí do vazby uvedeného muže  a soud tento návrh akceptoval.
 
por. Bc. Jan Čížkovský
6. října 2015, 14:00
 
 
Odkazy do noveho okna

zajištěné věci

zajištěné věci 

Detailní náhled

zajištěné věci

zajištěné věci 

Detailní náhled

zajištěné věci

zajištěné věci 

Detailní náhled

zajištěné věci

zajištěné věci 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem