Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Podvodem získal desítky miliónů

O takto velké peníze připravil dlouholetého známého. Teď mu hrozí až desetileté vězení. Dlužník ale zmizel neznámo kam. 

Případ jako takový se začal odehrávat už v roce 2012, kdy dnes podezřelý nabídl poškozenému účast na svém podnikatelském záměru. Konkrétně se mělo jednat o nákup zboží z Číny a jeho následný prodej jak v Čechách, tak dalších zemích EU. Podíl na tomto obchodu podmínil nemalým finančním vkladem v řádu miliónů, což pro poškozeného nebyl problém. A jelikož se oba aktéři znali několik desítek let, řešili v prvopočátku zmíněné financování podáním peněz z ruky do ruky, nebo převodem z účtu na účet.

Situace se změnila v roce 2014, kdy investovaná částka vyšplhala nad deset miliónů, ale výsledek se zatím žádný nedostavoval. V tu chvíli investor přistoupil k zadokumentování všech půjčených částek notářským zápisem, s čímž jeho „parťák“ souhlasil. Díky tomu dnes kriminalisté vědí, že si dlužník od roku 2012 do současnosti „vypůjčil“ téměř 42.000.000,- Kč. Zároveň také vědí, že žádný podnikatelský záměr nikdy neexistoval a pokud ano, tak nebyl nikdy realizován. Proto detektivové případ kvalifikovali jako podezření z trestného činu podvod.

Datum splatnosti bylo datováno na září letošního roku, kdy ale k vyrovnání nedošlo. Po osmašedesátiletém dlužníkovi se totiž doslova slehla zem. Mobilní telefony má od poloviny září nedostupné, a ve svém podniku zanechal i veškeré své osobní doklady, písemnosti k podnikání a dokonce i klíče od svých bytů a aut.

S ohledem na tyto skutečnosti se nyní kriminalisté pátého oddělení krajského ředitelství obrací s prosbou o pomoc na širokou veřejnost. Pokud byste kdokoli věděl, kde se hledaný osmašedesátiletý muž zdržuje, respektive, kde přebývá, nebo se pohybuje, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158.

por. Mgr. Tomáš Hulan 15. 11. 2016

vytisknout  e-mailem