Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Podvod na internetu

LIBEREC – Policisté vyšetřují podvodné jednání s pronájmem bytových prostor prostřednictvím internetu. 

Interakce lidí se přesunula z osobní roviny na tu virtuální, neosobní. Kyberprostor a tedy i samotný internet se pro většinu z nás stal velmi pohodlnou formou jak pro získávání, tak samozřejmě i pro předávání informací, které jsou pro nás stěžejní. A tak se i internetové nabídky nájmů, pronájmů, koupí a prodejů nemovitostí, staly dnes již nedílnou součástí našeho života. Ruku v ruce s masivním rozšířením informací a vůbec činností možných v kyberprostoru, jde také trestná činnost.klávesnice
Podvodníci skryti za smyšlenou identitou vstávají každé ráno a pátrají po svých cílech. Využívají ve stále větší míře především důvěřivosti, nevědomosti nebo i jen nepozornosti nás, běžných uživatelů. Chodí nám nevyžádané emaily, nejsme schopni již takřka na první pohled ani rozeznat pravé internetové domény, zaplavuje nás množství informací, kterým nejsme schopni porozumět či odolat. Kyberprostor však není jen o ledabylém klikání a navštěvování všeho toho, co se nám zlíbí a co nás zajímá. Stejně tak jako v běžném životě by i zde měl panovat řád, ve kterém, abychom se nestali terčem podvratných živlů, bychom se měli orientovat. Opatrnosti tedy není nikdy dost!!!

Prostřednictvím internetu se 28letý muž rozhodl sjednat si pronájem bytu. Navštívil stránky, které sdružují různé prodejní a zprostředkovatelské nabídky a nalezl inzerát, který mu vyhovoval. Zareagoval tedy na nabídku inzerující pronájem krásného bytu v Liberci a oslovil inzerenta prostřednictvím emailu. Odpověď přišla velmi záhy, emailem a s cizí doménou. Mladý muž se s druhou stranou tedy domluvil na tom, že nejprve bude chtít byt vidět před tím, než zaplatí domluvenou částku. Obě strany se tedy domluvili, že využijí služeb celosvětově známé firmy, která sdružuje nabídky na ubytování, nákup a prodej nemovitostí. Využití služeb firmy tak bude transparentní pro obě strany. Inzerent zašle klíče od bytu firmě a mladý muž po té, co obdrží od firmy informace o klíči, na číslo účtu zaplatí stanovenou část peněz. Celosvětově známá firma se tedy mladému muži ozvala s tím, že mu klíče budou zaslány v termínu a on, že má zaplatit na dané číslo účtu peníze. Mladík si ověřil, že firma, kterou doposud neznal, skutečně existuje, nepojal podezření, že by se mohlo jednat o podvod a tak na číslo účtu zaslal přes 18tisíc korun. Jenže ejhle, ač peníze odešly, klíče mu dosud nebyly doručeny. A tak mladý muž zprostředkovatelskou firmu oslovil a tam mu sdělila, že email ač se tváří velmi podobně emailu, který firma využívá pro komunikaci s klienty, není jejím emailem. Důvěřivému muži došlo, že se stal součástí podvodného jednání. Inzerent s ním nekomunikuje a peníze ani byt v nájmu do současné doby nemá.

Policisté proto zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání podvodu, za což pachateli v případě dopadení a uznání viny může hrozit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Rady pro bezpečné obchodování na internetu naleznete zde.

  • Ověřujte si informace
  • Nepodléhejte lákavým nabídkám
  • Nesdělujte nikomu své údaje
  • Navštěvujte jen zabezpečné domény
  • Mějte silná hesla a obměňujte je
  • Aktualizujte zabezpečovací a ochranné programy
  • Neposílejte peníze, máte-li i sebemenší pochybnosti

12. října 2018
por. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem