Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Podvod a neoprávněný přístup do internetového bankovnictví

Pražští policisté pátrají po podezřelých, kteří ze spořícího účtu poškozené neoprávněně převedli více než padesát tisíc korun. 

Poškozená nabízela přes internetovou aplikaci k prodeji dámské kabelky za dva a půl tisíce korun. Dosud neznámý zájemce zareagoval na prodejní inzerát a přes chat v aplikaci poškozenou ženu kontaktoval. Požádal ji o zaslání jejího osobního emailu, na který jí odeslal fiktivní odkaz, který ji přesměroval na podvodné stránky internetové obchodu a dále na platební internetovou bránu. Dle vygenerovaného postupu pak v jednom z odkazů vyplnila údaje ke své platební kartě. Podvodník tak z poškozené, která byla po celou dobu v domnění, že se jedná o stránky pravé, vylákal osobní přístupové údaje do internetového bankovnictví. Tím se odstartovaly další kroky pachatelova jednání, které posléze neoprávněně učinil. Za pomoci několika finančních transakcí ženě ze spořícího účtu vybral několik desítek tisíc korun.

Policisté šetřením tohoto případu zajistili kamerové záznamy, na kterých jsou vidět podezřelý při komunikaci s lidmi, po kterých požadovali výběr z účtu poškozené. Policisté zajistili také fotografii ženy, která provedla výběr z bankomatu.

Pokud podezřelé na záběrech poznáváte, nebo víte, kde by se mohli zdržovat, ozvěte se prosím na linku 158. Děkujeme.

Celý případ policisté v současné chvíli prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V případě odsouzení hrozí pachatelům až pětiletý pobyt za mřížemi.

Pozornost a ostražitost v on-line prostředí je velmi důležitá. Vždy dbejte na ochranu osobních údajů a nikomu nesdělujte hesla k účtům nebo PIN platebních karet. Věnujte dostatek času a pozornosti podmínkám při prodeji zboží. Ověřujte si informace, které získáte. Pokud zboží prodávám, peníze očekávám a nikde svůj PIN nezadávám. 

Policie ČR se připojila k rozsáhlé vzdělávací kampani České bankovní asociace a dalších partnerů, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu. 

Odkaz na informace ke kampani  "#nePINdej!"https://www.policie.cz/clanek/nepindej.aspx.

por. Mgr. Violeta Siřišťová - 22. září 2022

vytisknout  e-mailem