Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Podvedl poškozené o více než dva miliony

ŠUMPERK - Po návratu z vězení brzy zabředl do starého způsobu života. 

Ve vazební věznici čeká na rozhodnutí soudu 47letý recidivista ze Šumperka, který od října roku 2020 do srpna letošního roku oklamal několik poškozených a způsobil jim celkovou škodu za 2 440 176 Kč. Začátkem listopadu bylo zahájeno jeho trestní stíhání a policejní komisař mu sdělil obvinění z trestných činů podvod, kterého se v jenom případě dopustil ve spolupachatelství a může za ně skončit ve vězení až na osm let. Vzápětí byl z naší strany vydán podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který státní zástupce i soudce akceptovali. Již v minulosti byl obviněný za majetkovou trestnou činnost několikrát odsouzen a to i k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Po návratu z výkonu netrvalo dlouho a vrátil se opět ke starému způsobu života, který byl založen na lžích a podvodech.  

Nejvíce finančně postiženou v těchto případech se stala žena, kterou „tahal za nos“ přibližně 10 měsíců a vylákal od ní postupně přes milion a půl. Poškozená inzerovala prodej pozůstalosti po rodičích a dotyčný na něho zareagoval. Předstíral zájem o koupi, kdy nejvíc ho zaujal obraz s tím, že majitelce za 4 % provizi nabídl možnost zprostředkovat jeho prodej na aukci ve Vídni. Za pár dní se sešla s rádoby odborníkem na umění, který si obraz prohlédl a vyhodnotil, že se jedná o originál a je sběratelsky velmi zajímavý. A pak se rozjel kolotoč a samozřejmě dobře sehrané divadelní manévry, kterými ženu oklamali. Bylo například potřeba složit zálohu za aukci, pokud se peníze ihned nesloží, bude se muset zaplatit pokuta za předchozí přihlášení a nesložení kauce. Dál ji zprostředkovatel informoval o prodeji obrazu a hlásil se o svoji provizi, kterou mu vyplatila, ale protože byla doba covidová, vše se zdržovalo, starožitníka zavřeli údajně do karantény a peníze, které vezl poškozené, dali do trezoru a tak to pokračovalo dál a dál a přibývaly další výmluvy a lži, až přišla o výše uvedenou částku.

Obdobný scénář měl i další případ, kdy podvedenou osobou byla žena pověřená prodejem vyřazeného nábytku z farnosti menší obce na Brněnsku. Jako správcová podala inzerát a netrvalo dlouho a ozval se zájemce. Pár dní spolu komunikovali, žena mu posílala požadované informace a další fotografie nábytku a on ji během té doby namluvil, že tento typ starého nábytku se prodává na aukci ve Vídni pouze na základě fotek a to proto, že se pravidla aukcí po covidu změnila. Na této aukci by se nábytek dal vydražit za podstatně vyšší částku. Následovaly jako v předchozím případě manipulativní metody, na které žena reagovala a ze svého účtu zasílala zprostředkovateli požadované finanční prostředky. Celkem se jednalo o necelých 260 000 Kč. O svých 62 600 přišel i duchovní, s nímž daný prodej konzultovala a řešila.      

V průběhu loňského roku se obviněný v Šumperku objednal na stomatologický výkon v hodnotě 15 000 Kč, který mu byl během osmi návštěv v zubní ordinaci proveden, ale fakturu, kterou měl do určitého data zaplatit, neuhradil.

Jeho další obětí se stal 30letý cizinec, od kterého v průběhu v října loňského roku inkasoval něco málo přes půl milionu korun. Z mladého muže v Šumperku vytahoval peníze s tím, že potřebuje zaplatit výše uvedenou fakturu za stomatologický výkon, ale má k dispozici pouze Eura v hodnotě převyšující cenu zákroku a tak potřebuje vrátit přeplatek, pak vymyslel výhodnou směnu finančních prostředků za cizí měnu, následující lež se zakládala na tom, že mu chce dlužnou částku vrátit, ale potřeboval k tomu zase jeho peníze a tak to pokračovalo dál. Poslední žádosti o půjčku 120 000 Kč již poškozený nevyhověl a podvod oznámil.  

Dalším oklamaným se stal starší muž, od kterého vylákal během několika měsíců letošního roku celkovou finanční hotovost 86 200 Kč na provedení opravy hrobu v obci Moravičany. I tento případ byl založen na lžích a klamání poškozeného, že mu peníze vrátí zpět, protože slíbenou práci neprovedl a ani s ní nemínil začít. Ale opak byl pravdou a inkasoval od něho peníze na úhradu pohonných hmot, poplatek za devizový převod, protože mu chtěl peníze vrátit v Eurech a vymlouval se pomocí dalších smyšlených legend.

Poslední obětí se stal poškozený z Pelhřimova, který prostřednictvím inzerátu hledal pracovníky na lesní práce. Během komunikace mu podvodník nabídnul k odprodeji montovanou halu za částku 25 000 Kč a zaslal mu k ní i fotografie. Pak ho přesvědčil o vyplacení zálohy na zakoupení a dopravu. Protože poškozený jeho lest neprohlédl, poslal mu zálohu ve výši 8 800 Kč. Když hala v termínu dodání nebyla doručena, kontaktoval prodejce a ten se vymlouval, že měl poruchu na vozidle a dušoval se, že je vše v pořádku a hala bude doručena. Bohužel to ale nebyla pravda a nedočkal se ani zboží a ani vrácení peněz. 

por. Mgr. Miluše Zajícová
1. prosince 2022

vytisknout  e-mailem