Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Podvedl čtyři různé finanční společnosti

HRADECKO - Vylákal přes čtvrt milionu korun, u soudu žádá o osobní bankrot  

Hradečtí policisté včera v pondělí 15. října 2012 sdělili podezření ze spáchání trestného činu podvodu devětadvacetiletému muži z Královéhradecka. Ten je důvodně podezřelý, že si postupně od listopadu 2007 do června 2008 vzal pět úvěrů od čtyř různých finančních společností. Svým jednáním způsobil společnostem škodu v celkové výši přes 260 tisíc korun.

První smlouvu ve výši čtyřicet tisíc korun uzavřel v listopadu 2007. Jednalo se o úvěrovou smlouvu na nákup zboží. Tehdy si zakoupil vybavení pro domácnost, a to chladničku, mixer, vysavač a další věci. Muž část splátek uhradil a nakonec přestal úvěr splácet úplně. Důvodem byl prý nedostatek finančních prostředků.
O rok později (v dubnu 2008) uzavřel se stejnou společností v návaznosti na úvěrovou smlouvu další půjčku. Tehdy mu byl schválen úvěrový rámec ve výši dvacet tisíc korun. Aktivovanou kartou postupně všechny schválené finanční prostředky vyčerpal. Peníze užil pro vlastní potřebu. Finanční společnosti uhradil několik splátek a pak přestal úvěr platit.

Třetí smlouvu uzavřel v dubnu 2008. Šlo o revolvingový úvěr na finanční částku padesát tisíc korun. Z tohoto úvěru něco málo zaplatil a pak opět přestal splácet.

O měsíc později (v květnu 2008) uzavřel s další společností úvěrovou smlouvu na nákup ojetého motorového vozidla Opel v hodnotě přes devadesát tisíc korun. I v tomto případě část splátek uhradil a poté zase přestal úvěr splácet.

Poslední smlouvu uzavřel v červnu 2008. Tehdy mu byla finanční společností vydána věrnostní platební karta se schváleným celkovým finančním limitem šedesát tisíc korun. Z karty postupně vyčerpal téměř celou finanční hotovost, kterou tak jako v předchozích případech užil pro vlastní potřebu. Společnosti uhradil pouze několik tisíc korun. Nakonec také přestal splácet.

Muž se na policii k trestné činnosti plně doznal. Svého jednání litoval. Prý po rozvodu s manželkou začal mít finanční problémy a neměl na uhrazení dluhů finančních společností. Údajně v minulosti hradili úvěry společně s manželkou. Jelikož mu dluhy stále narůstaly, půjčoval si peníze u dalších úvěrových společností, kterými hradil vzniklé dluhy z minulosti.

Jelikož páchal trestnou činnost v letech 2007 až 2008 byl případ posuzován podle trestního zákona, který platil až do 31. prosince 2009. Za jeho protiprávní jednání ho může soud poslat na šest měsíců až na tři roky do vězení. Vyšetřování muže probíhá na svobodě.

V lednu 2010 muž podal návrh na zahájení insolvenčního řízení k hradeckému krajskému soudu.

 nprap. Anna Pešavová - 16. října 2012 (12:45)
 

vytisknout  e-mailem