Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Podvedená se stala spolupachatelkou

NÁCHODSKO – Škoda činí bezmála 350 tisíc korun. 

Každoročně evidujeme jen na Náchodsku desítky podvodů, ve kterých škoda přesahuje miliony korun a desítky případů problému s tzv. „legalizátory“ výnosů z trestné činnosti. Legalizace výnosů trestné činnosti je přitom nedílnou součástí podvodů, které jsou páchány v online prostředí. Přitom legalizovat ilegálně nabyté finance je trestné ať už to daná osoba dělá vědomě či nevědomky. Jejich podílení se na podvodném jednání, za které můžou mít a nemusí mít slíbenou provizi, může znamenat trest odnětí svobody až na pět let.

Při jednom z posledních nahlášených případů na Náchodsku se na nezjištěné internetové adrese se na konci loňského roku objevil poutavý inzerát slibující výhodné investování. A právě ten zaujal 79letou ženu z Náchodska, která na něj zareagovala. Následně ji kontaktovaly osoby, které považovala za odborníky v investování. Dle jejich doporučení si nainstalovala Anydesk, program pro vzdálený přístup, aby ji mohli „odborníci“ pomoci s „investováním“. Jejich vystupování bylo natolik přesvědčivé, že se slepě řídila jejich pokyny. A během necelého měsíce tak postupně „proinvestovala“ 61 tisíc korun, které zřejmě už nikdy neuvidí. Zároveň však ženě přes její účet proteklo dalších 344 tisíc korun, které si tam pravděpodobně nechal neznámý pachatel poslat od dalších podvedených. Peníze odešly obratem na další účty.

V případě dopadení a prokázání viny hrozí dosud neznámému pachateli za trestné činy podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku až 4letý trest odnětí svobody. Podvedená byla obviněna ze spáchání přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za což ji hrozí až roční vězení.

JAKÝM ZPŮSOBEM PACHATELÉ NEJČASTĚJI HLEDAJÍ LEGALIZÁTORY?

 • Pachatel osloví náhodnou osobu přímo, například i při náhodném setkání „na ulici“ a pod různými legendami se jí snaží přimět ke spolupráci spočívající v převodu finančních prostředků přes účet této oslovené osoby.
 • ​Například na internetu, na sociálních sítích nebo v tištěné inzerci se objeví nabídka výdělečné činnosti, která přímo v inzerátu nemusí být nijak specializovaná. Legend pachatelů zde existuje opět mnoho. V poslední době se jedná často o legendy v souvislosti s nákupem kryptoměn. Vždy jde ale o formu nějakého převodu finančních prostředků přes účet osoby, nebo dokonce instrukce k zakládání bankovních účtů u různých bank. V některých případech se nemusí jednat přímo o inzerát s nabídkou výdělečné činnosti, ale může se ze strany pachatele jednat o reakci na poptávku o pracovní činnost. Legalizátoři mohou být přiměni ke spolupráci v rámci nabídky přes profil na sociální síti, který se jeví jako profil velmi bohatého člověka, jenž zázračně rychle a bez těžké práce neskutečně zbohatl. Všechno je to jenom psychologický klam sloužící k náboru legalizátorů.
 • ​Setkáváme se i s náborem metodou tzv. sněhové koule, kdy nábor legalizátorů konají další legalizátoři, kteří oslovují své známé například s tím, že pro ně mají nabídku výhodné práce.
 • Romance scam - metoda pachatelů, kteří se s Vámi seznámí.  Po sblížení se Vás například snaží přesvědčit k umožnění převodu finančních prostředků přes Váš bankovní účet, k založení nového bankovního účtu nebo účtu na virtuální měny. Při těchto podvodech se z Vás pachatel snaží vylákat i Vaše finanční prostředky, osobní údaje nebo osobní doklady.
 • Pachatelé k zakládání bankovních účtů a účtů na virtuální měny zneužívají doklady, které vylákají z osob pod různými legendami. Tyto legendy mohou opět souviset s nabídkou výdělečné činnosti, nebo zprostředkování půjčky.

POUČENÍ

 • Seznamte se s rizikem náboru legalizátorů pro podvodnou činnost.
 • Neumožňujte přístup do svého bankovnictví nikomu, kdo není oprávněn na Váš účet přistupovat.

    POLICIE VARUJE

 • Nestaňte se součástí zločinu a nikomu neumožňujte převod finančních prostředků přes Váš bankovní účet.
 • Legalizace výnosů z trestné činnosti, byť z nedbalosti, je trestná.
 • Zároveň se nenechte podvést v rámci četných, různorodých internetových podvodů.
 • V případě, že Vám chce někdo převést peníze na Váš účet, tak mu plně stačí číslo Vašeho účtu.
 • Vždy se nad svým jednáním zamyslete a nenechte se do ničeho tlačit ani nikým zastrašovat.

Opatrnosti a obezřetnosti není nikdy dost, o to více to platí v kyberprostoru, kde nikdy nevíme, kdo se skutečně nachází na druhé straně počítače. Proto si vždy dostatečně prověřte, zda nakupujete, obchodujete nebo provádíte transakce u ověřených firem, na skutečných internetových burzách apod.

por. Mgr. Lucie Konečná
12.6.2024


 

vytisknout  e-mailem