Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Pod sutinami mostu zahynuli čtyři dělníci

KRAJ VYSOČINA: Kriminalisté zahájili vyšetřování tragické události ve Vilémově 

K tragické události, při které čtyři lidé zemřeli a dva byli zraněni, došlo ve čtvrtek 4. září v odpoledních hodinách v obci Vilémov na Havlíčkobrodsku. Oznámení o tragické události přijali policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina cestou linky 112 ve čtvrtek ve 14.41 hodin. Z prvotní informace vyplývalo, že se v obci Vilémov zřítil most a v jeho sutinách zůstali zavaleni lidé. Jednalo se o most číslo 345-002 vedoucí ve směru z obce Kraborovice na obec Golčův Jeníkov, který v té době procházel rekonstrukcí a pro veškerou dopravu byl zcela uzavřen.
 
Na místo mimořádné události byly operačním střediskem okamžitě vyslány všechny dostupné policejní hlídky, jejichž prvořadým úkolem bylo zajistit místo události proti vstupu nepovolaných osob a prověřit přímo na místě aktuální situaci. Vzhledem k závažnosti celé události byly na místo vyslány okamžitě všechny ostatní složky integrovaného systému, včetně vrtulníku letecké záchranné služby. Policisté zajistili plynulý příjezd jednotek profesionálních hasičů i posádek zdravotnické záchranné služby. Podle prvotních informací, které jsme krátce po sesuvu mostu získali od stavbyvedoucího stavby, mělo v době zřícení pracovat pod mostem šest dělníků. Tři z nich  měli být občané Slovenské republiky, tři měli být Češi.
 
Na místo byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod. Profesionální hasiči a jejich specializované týmy začaly s náročným průzkumem terénu s cílem co nejrychleji vyprostit zavalené dělníky. Jeden dělník měl při pádu mostu obrovské štěstí, neboť stihl před závalem uskočit a podařilo se ho zachránit jen s lehkým zraněním. Jednalo se o pětapadesátiletého státního příslušníka Slovenské republiky. Posádka zdravotnické záchranné služby muže převezla do nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde podstoupil všechna nezbytná vyšetření, která vyloučila vážnější poranění.
 
Další zavalený muž se záchranáři komunikoval, proto se veškeré jejich úsilí zaměřilo na co nejrychlejší vyproštění tohoto muže. Sedmačtyřicetiletého dělníka, také státního příslušníka Slovenské republiky, se podařilo vyprostit po dlouhých čtyřech hodinách a po nezbytném ošetření na místě byl s těžkým poraněním a v ohrožení života transportován letecky do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
 
V místě stále pokračovaly rozsáhlé vyprošťovací práce s cílem dostat ze sutin co možná nejdříve další zavalené osoby. S těmito osobami neměli záchranáři bohužel žádný kontakt. Na místě začala pracovat také těžká technika. Postupně se podařilo ze sutin vyprostit čtyři těla, když posledního zavaleného dělníka vyprostili záchranáři po nepřetržitých záchranných pracích v pátek časně ráno před třetí hodinou. Poté byl ještě provedený  závěrečný průzkum místa neštěstí. Záchranáři chtěli za každou cenu minimalizovat možnost, že by pod sutinami mostu mohl ještě být někdo zavalen. Pátrání bylo negativní a záchranáři v pátek kolem čtvrté hodiny ranní místo opustili s tím, že se zpět vrátí po dvouhodinovém odpočinku. Do té doby hlídali místo policisté.
 
V pátek ráno na žádost kriminalistů provedli hasiči odtěžení zeminy z koryta potoka, aby mohlo být provedeno doohledání místa, zejména kriminalisté prohlédli mostní pilíře. Poté se na místo znovu vrátili speciálně vycvičení psi, aby se s jistotu vyloučila možnost, že by se pod sutinami zříceného mostu mohl ještě někdo nacházet. Pátraní psovodů bylo negativní a práce kriminalistů na místě byla ukončena. Ve 14.00 hodin na místě ukončili policisté střežení prostoru a lokalitu mostu jsme předali stavební firmě, která smluvně realizovala pro investora jeho rekonstrukci. Na místě zasahovalo v průběhu čtvrtečního odpoledne, noci a pátečního dopoledne celkem 25 policistů.
 
V průběhu záchranných a vyprošťovacích prací ve Vilémově byli nepřetržitě na místě vyšetřovatelé, kteří v rámci ohledání místa zajišťovali všechny důkazy důležité pro účely trestního řízení. Na místo byli povolání soudní znalci z oboru inženýrské stavby, na místo se dostavil také znalec z oboru statika. Kriminalisté vyslechli všechny důležité osoby, které by mohly k případu sdělit jakékoliv informace. Současně také zajistili veškerou projektovou dokumentaci, stavební deníky a všechny dokumenty, které se týkají rekonstrukce mostu. 
 
Na místě události byl v průběhu záchranných prací přítomen soudní lékař. Vyšetřovatel nařídil u všech čtyř zemřelých dělníků provedení soudní pitvy v Ústavu soudního lékařství v Brně. Teprve po ukončení všech čtyř pitev bude možné provést ztotožnění těl. Tyto úkony budou probíhat v pondělí 8. září, takže předpokládáme, že bychom v pondělí odpoledne mohli mít těla zemřelých dělníků ztotožněna. Do té doby nemůžeme také s ohledem na jejich rodiny a blízké k jejich totožnosti sdělit žádné konkrétní informace.
 
Kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování zahájili ve věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody v trvání tří až deseti let. Pro tento trestný čin nelze dovodit trestně právní odpovědnost právnické osoby. V případě sesuvu mostu ve Vilémov, při kterém zemřeli čtyři dělnici a dva byli zraněni, zatím nebyla obviněna žádná osoba.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
7. září 2014
 

vytisknout  e-mailem