Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Počet střetů s lesní zvěří roste

KRAJ VYSOČINA: Nejvyšší nárůst nehod je na Třebíčsku 

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyjížděli v loňském roce celkem ke 4 417 dopravním nehodám. V celkem 1 210 případech se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří nebo domácím zvířetem. Počet případů každoročně výrazně stoupá. Pro srovnání uvedeme. že v roce 2014 jsme v našem kraji zadokumentovali celkem 714 dopravních nehod - střetů vozidel s lesní zvěří. O rok později to bylo již 1 010 střetů a v roce 2016 jich bylo 1074. Narůstající trend pokračoval i v loňském roce.

K nejvyššímu meziročnímu nárůstu střetů s lesní zvěří došlo loni na silnicích na Třebíčsku, a to o 58 případů v porovnání s rokem předešlým. Narůst zaznamenáváme ale také na silnicích na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Střety s lesní zvěří se loni nevyhýbaly ani dálnici D1, kde  vzhledem k silnému provozu,  také mnohem vyšší povolené rychlosti, může mít střet s lesní zvěři velmi vážné následky a může způsobit hromadnou dopravní nehodu.

„Ke střetům vozidel s lesní zvěří dochází na celém území našeho kraje a na komunikacích všech tříd, včetně dálnice D1. K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorovaně až těsně do bezprostřední blízkosti vozovky a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ upozorňuje plk. Mgr. Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že se jedná také o úseky silnic,  kde se v bezprostřední blízkosti silnice  nachází polní porost, kde jsou porosty kukuřice případně  ozimé řepky.

I když jsou u vybraných komunikací nainstalovány pachové ohradníky, které samozřejmě vítáme, lesní zvěř si k migraci poměrně rychle najde jiné trasy, takže ke střetům pak dochází i na jiných místech .

Především při cestách mimo město v časných ranních nebo večerních hodinách se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat v kuželích dopadajícího světla  jedoucích vozidel. Odborníci upozorňují také na dobu po dešti, kdy zejména menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa, na kterých by rychleji oschla. Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní.

Vždy je důležité předvídat možná místa a období střetu se zvěří a dodržovat zásady opatrné jízdy a v kritických místech sundat nohu z plynu. V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky.

Dopravní nehody – střety s lesní zvěří a domácími zvířaty:

2014

2015

2016

2017

Územní odbor Pelhřimov

119

197

180

222

Územní odbor Havlíčkův Brod

179

185

227

242

Územní odbor Jihlava

144

185

215

212

Územní odbor Třebíč

138

166

189

247

Územní odbor Žďár nad Sázavou

78

196

197

222

Dálniční oddělení Velký Beranov

56

81

66

65

Kraj - celkem

714

1 010

1 074

1210

 mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

9. leden 2018

vytisknout  e-mailem