Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Po slivovici bourali na kolech

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Dva cyklisté se zranili při opilecké jízdě.  

 

Jednašedesátiletý muž dopil v sobotu 14. prosince v podvečer půl litru slivovice, sedl na kolo a jel Kunovicemi do Hradiště. Jel po chodníku a před jedním rodinným domem nezvládl jízdu, narazil do betonového obrubníku a spadl na zem. Záchranná služba ošetřovala mužova zranění a dopravní policisté zjišťovali, okolnosti havárie a také hladinu alkoholu v mužově dechu. Měřicí přístroj zaznamenal v cyklistově dechu 2,35 promile alkoholu. Kolo si převzala cyklistova manželka, muže odvezla záchranná služba do nemocnice a policisté začali zpracovávat kromě přestupkové jízdy po chodníku především opileckou jízdu, za kterou mu ze zákona hrozí pokuta od pětadvaceti do padesáti tisíc korun.

Dopravní policisté ještě neměli zpracovánu tuto nehodu, když je operační důstojník informoval o tom, že jen pár kilometrů od onoho místa došlo k další havárii cyklisty. Mezi Véskami a Sady spadl z kola dvacetiletý muž. Jel na neosvětleném kole, neviděl tedy před sebe a navíc mu jeho orientaci ztěžoval alkohol, který měl v sobě. Sjížděl z cyklostezky, okraje silnice si nevšiml a sjel do příkopu. Při pádu z kola si způsobil lehká krvácející zranění. Policejní hlídka mu v dechu naměřila 1,65 promile alkoholu. Mladík se přiznal, že krátce předtím, než sedl na kolo, dopil čtyři deci slivovice. I on může počítat se stejnou pokutou za opileckou jízdu a k tomu s pokutou za přestupek jízdy na neosvětleném kole.

Vzhledem k uplynulému rozsáhlému bezpečnostnímu opatření věnovanému cyklistům se nabízí několik jednoduchých bezpečnostních otázek, mezi něž jistě patří tyto: „Poučí se sami zranění opilí cyklisté a příště už nesednou na kolo opilí? Koupí si světlo na kolo a budou ho používat? A ostatní cyklisté, kteří se o takových zraněních při opilých cyklojízdách dozvědí, zváží riziko, odloží kolo a půjdou pěšky, když předtím popíjeli alkohol?!“


 

16. prosinec 2013, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem