Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Plošný screening DNA pomohl usvědčit vraha

Ústečtí policisté objasnili vraždu 27leté ženy, k níž došlo v červnu loňského roku v Rumburku. K jeho usvědčení přispěli genetici Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR (KÚP), kteří zpracovali cca 1500 vzorků odebraných během plošného screeningu 

Vrah kriminalistům unikal téměř sedm měsíců. Vzhledem ke složitosti případu přistoupili ústečtí policisté k celoplošnému screeningu. Vytipovaným mužům ve věku 18 až 35 let z Rumburku odebrali vzorek DNA.
 
Všechny vzorky (bukání stěry) postupně zpracovalo oddělení genetiky KÚP, které je vybaveno moderní přístrojovou technikou umožňující zpracovat větší množství vzorků najednou. U vzorku číslo 1002 zjistili genetici shodu Y-chromozomu osoby s Y-chromozomem ze stopy zajištěné na místě činu. 
 
Na místě činu byl zajištěn biologický materiál, ze kterého byla úspěšná pouze analýza Y-chromozomu. Ta nevede k individuální identifikaci jedince, ale určí pouze rodovou příslušnost (Y-chromozom se vyskytuje jen u mužské populace a dědí se vždy z otce na syna). Analýza Y-chromozomu je citlivější a lze ji tak provést i z poměrně malého množství biologického materiálu.
 
V rámci tohoto případu byly všechny vzorky zpracovány v laboratoři mimo standardní evidenční postup a porovnány pouze s profilem ze stopy z místa činu.
 
Muže podezřelého z tohoto hrůzného činu zadrželi kriminalisté v pondělí 26. ledna 2015. O den později jej obvinili z vraždy a znásilnění.  
 
Tisková zpráva Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje
http://www.policie.cz/clanek/cervnova-vrazda-v-rumburku-objasnena.aspx
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Police ČR
29. ledna 2015

vytisknout  e-mailem