Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Platil cizí kartou

Bruntálsko - nepoctivý nálezce a další zprávy 

Bruntálští policisté prověřovali případ ztracené peněženky, kterou měl dne 20.11.2013 ztratit 27letý muž na trase mezi ulicemi Květná a náměstí Míru v Bruntále. Ztracená peněženka obsahovala nejen osobní doklady majitele, ale také menší finanční hotovost a především platební kartu. Nálezce se tentokrát sám nepřihlásil a svůj nález poctivě neodevzdal. Nesnadná práce odhalit případného pachatele zůstala na policistech. Ti však úspěšně zjistili podezřelého 18letého muže, který měl nalézt platební kartu a dne 28.12.2013 mu sdělili podezření ze spáchání přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
 
Mladému muži je nyní kladeno za vinu, že ztracenou platební kartu po nálezu nejen neodevzdal, ale také neoprávněně použil při čtyřech platbách v prodejně na ulici Rýmařovská v Bruntále. Za tento přečin pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
 
 
Další zprávy:
 
Na Štědrý den skončil v nemocnici
 
Policisté dopravního inspektorátu Bruntál prověřují dopravní nehodu se zraněním, která se stala dne 24.12.2013 v 10:25 hodin na ulici Uhlířská v Bruntále. Podle prvotních informací došlo k lehkému zranění 19letého chodce, který měl přecházet pozemní komunikaci v místě mimo přechod pro chodce. K samotné nehodě mělo dojít tak, že chodec při přecházení vozovky pravděpodobně přehlédl z pravé strany přijíždějící osobní vozidlo VW Passat a bezprostředně před něj vběhl. Ačkoliv 32letý řidič passatu intenzivně brzdil, srážce již nezabránil. Došlo ke střetu levé přední části vozidla a pravé nohy chodce. Chodec, ve snaze zmírnit následek střetu těsně před tímto nadskočil, načež byl odmrštěn k pravému okraji silnice, kde upadl na zem. Alkohol u obou účastníků dopravní nehody byl odborným měřením vyloučen. Zraněný chodec byl převezen do nemocnice v Bruntále. Ke zranění jiných osob nedošlo. Na vozidle VW Passat, v důsledku dopravní nehody, nevznikla žádná škoda. 
 
 
Kličkoval po silnici, test na alkohol odmítl
 
24.12.2013 nehoda Škoda Octavia CombiFoto: havárie vozidla Škoda Octavia Combi ze dne 24.12.2013
K dopravní nehodě na Štědrý den, která se stala mezi obcemi Město Albrechtice a Hynčice, vyjeli nejen dopravní policisté, ale také policisté obvodního oddělení Město Albrechtice. Policistům místního oddělení byla dopravní nehoda oznámena okolo 18. hodiny. Ti na místo ihned vyjeli. Zde zjistili za volantem osobního motorového vozidla Škoda Octavia 43letého muže, který zjevně vykazoval známky ovlivnění alkoholem. Policisté muže vyzvali k podrobení se odbornému měření ke zjištění množství alkoholu v dechu a případnému lékařskému vyšetření spojeného se zjištěním množství hladiny alkoholu v krvi. Obojí bylo řidičem odmítnuto. Následným prověřováním dopravní policisté Bruntál zjistili, že řidič vozidla pravděpodobně nejprve přejel do protisměru, poté za levý okraj pozemní komunikace a následně opět přejel zpět vpravo do protisměru, kde dostal smyk. Následkem smyku vozidla vjel zadní částí do levého silničního příkopu a z této levé strany opět přejel do pravé části silnice, až skončil v pravém silničním příkopu. Zde čelně narazil do svahu. Vše se naštěstí obešlo bez zranění. Škoda na vozidle činí okolo 1 tisíce korun. 
 
 
Dvě sobotní nehody se zraněním
 
K oběma sobotním (28.12.2013) dopravním nehodám se zraněním vyjížděli dopravní policisté z Bruntálu. První havárie se stala v 11:30 hodin na silnici číslo I/45 mezi Bruntálem a obcí Nové Heřmínovy. K dopravní nehodě mělo dojít pravděpodobně tak, že mladý 18letý řidič vozidla Subaru Legacy nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze komunikace a v levotočivé táhlé zatáčce dostal smyk, jehož následkem vjel za pravý okraj silnice, kde v rotacích vozidla narazil do plotu u domu v katastru obce Oborná a poté skončil na druhém pozemku u dalšího domu této obce. U řidiče byla policisty provedena dechová zkouška, která vykázala téměř 0,13 promile alkoholu v dechu. Podle prvotních informací řidič i spolujezdec vozidla Subaru utrpěli lehká zranění, pro která byli převezeni do nemocnice. Na vozidle vznikla škoda okolo 150 tisíc korun. Na oplocení činí škoda okolo 5 tisíc korun. Dopravní policisté dále zjistili, že vozidlo Subaru nemělo platnou známku technické kontroly. Technická závada, jako příčina dopravní nehody nebyla na místě ohledáním zjištěna ani uplatněna. Dopravní nehoda je ve stádiu prověřování dopravního inspektorátu Bruntál. 
 
28.12.2013 nehoda Ford Mondeo a MotocyklFoto: dopravní nehoda vozidla Ford Mondeo a motocyklu ze dne 28.12.2013
U druhé sobotní nehody došlo ke zranění řidiče motocyklu. Ta se stala v Krnově na tříramenné křižovatce ulic 9. května a Žižkova v 12:15 hodin. Zde měl 66letý řidič vozidla Ford Mondeo při odbočování vlevo z ulice Žižkova do ulice 9. května zcela přehlédnout motocykl přijíždějící z jeho levé strany po hlavní silnici. Proti příkazu dopravní značky „Dej přednost v jízdě!“ tak řidič fordu neměl dát přednost v jízdě 42letému řidiči motocyklu, který na vzniklou situaci reagoval intenzivním brzděním. Střetu se mu již zabránit nepodařilo a přední částí motocyklu narazil do levé přední části osobního vozidla. Následně došlo k pádu řidiče motocyklu na komunikaci a také jeho zranění. Muž byl převezen záchrannou zdravotnickou službou do nemocnice v Krnově, kde zůstal s lehkým zraněním hospitalizován. Druhý řidič nebyl při střetu nijak zraněn. Oba řidiči se podrobili odbornému měření ke zjištění alkoholu v dechu s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo k úniku oleje z poškozeného motocyklu, jehož sanaci provedla jednotka hasičského záchranného sboru Krnov.   
 
 
Sobotní alkoholová jízda zakončena nedělní nehodou
 
Policisté územního odboru Bruntál měli v sobotu opravdu spoustu práce nejen s nehodami, ale také s řidiči, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Celkem 4 podezřelí z přestupku, to je sobotní bilance na úseku alkoholu. Z toho 3 zjistili dopravní policisté a 1 policisté obvodního oddělení v Krnově. V neděli také policisté dopravního inspektorátu Bruntál prověřovali dopravní nehodu, při které bylo řidiči naměřeno téměř 1,89 promile alkoholu v dechu. Tento řidič je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí trest odnětí svobody od 6 měsíců do 3 let.
 
První hříšník byl zastaven hlídkou dopravního inspektorátu Bruntál v 07:22 hodin v Bruntále na ulici Staroměstská. 45letý řidič vozidla Citroën Berlingo nadýchal téměř 0,39 promile alkoholu. Druhý řidič vozidla Škoda Felicia, který je podezřelý z jízdy pod vlivem alkoholu, byl zastaven v 9:40 hodin v obci Malá Morávka. Zde bylo 29letému řidiči odborným měřením zjištěno téměř 0,36 promile alkoholu v dechu. Dopravní policisté u třetího 30letého řidiče vozidla VW Polo naměřili téměř 0,81 promile alkoholu v dechu a to v 16:04 hodin v Bruntále na ulici Jesenická. Poslední podezřelý řidič byl kontrolován policejní hlídkou v Krnově na ulici Československé armády. Muž, který řídil osobní motorové vozidlo Daewoo Nexia, se na výzvu odmítl podrobit odbornému měření ke zjištění alkoholu v dechu a rovněž odmítl provedení lékařského vyšetření ke zjištění alkoholu v krvi. 
 
Jízdu pod vlivem alkoholu zakončila nedělní (29.12.2013) havárie vozidla VW Polo, ke které došlo na rovném úseku silnice číslo III/4596 mezi obcemi Úblo a Lichnov. K samotné havárii mělo dojít tak, že 22letý řidič po projetí pravotočivé zatáčky vjel do protisměru a následně vyjel za levý okraj komunikace do silničního příkopu, kde zůstal stát. Ke zranění řidiče nedošlo. Odborným měřením bylo u řidiče pola zjištěno téměř 1,89 promile alkoholu v dechu. Způsobená škoda činí okolo 20 tisíc korun.
 
Všem řidičům byla dopravními policisty další jízda zakázána a také na místě zadržen řidičský průkaz.
 
 
Místo činu – rodinný dům
 
V uplynulém týdnu byly nahlášeny celkem 4 neoprávněné vniknutí do rodinných domů v okrese Bruntál, které jsou policisty prověřovány. Tyto trestní oznámení byly přijaty ve dnech 27. a 29.12.2013 obvodním oddělením v Bruntále i Krnově. Pachatelé se do příbytků dostávali převážně rozbitím skleněné výplně dveří či oken. V jednom případě také vypáčili horní část dřevěných dveří. Všichni majitelé domů by měli zvážit, zdali by se nevyplatilo lepší zabezpečení domácností, především vchodových dveří a oken.    
 
První případ prověřují policisté z obvodního oddělení Bruntál. Dosud neznámý pachatel v době od 26. do 27.12.2013 vnikl do domu v obci Dlouhá Stráň. Dovnitř se dostal po rozbití skleněné výplně dveří vedoucích do sklepních prostor domu. Pachatel sice z domu nic neodcizil, ale úmyslně zapálil dveře od sklepa oddělující obytný prostor. Poškozené ohněm zůstaly nejen dveře, ale také zárubeň dveří a strop ve sklepním prostoru i chodbě domu. Předběžně vyčíslená škoda činí okolo 15 tisíc korun.
Druhý případ zadokumentovali a nyní vyšetřují policisté obvodního oddělení Krnov. Jde o případ krádeže vloupáním do rodinného domu v Krnově na ulici Tolstého, který se stal v době od 23. do 27.12.2013. Zde pachatel nejprve vstoupil na zahradu domu a následně rozbil spodní část skleněné výplně balkonových dveří. Přes vzniklý otvor odjistil kliku dveří a vstoupil dovnitř. Byly prohledány všechny úložné prostory, skříně i poličky a věci ze skříní zůstali vyházené na podlaze. Z domu byly odcizeny zlaté předměty a 2 náramkové hodinky. Škoda se pohybuje okolo 30 tisíc korun.
Další vloupání do rodinného domu bylo zjištěno v obci Světlá Hora – Stará Voda. Zde pachatel v době od 19. do 29.12.2013 přistoupil k oknu dílny domu, které rozbil. Vzniklým prostorem vnikl dovnitř a odcizil motorové pily, sekačky, nářadí a další věci. Majiteli tak vznikla škoda také okolo 30 tisíc korun.  
Poslední případ se stal v obci Brantice. Vloupání do rodinného domu se stalo dne 29.12.2013 mezi 6. a 10. hodinou. Pachatel vstoupil volně, přes neuzamčenou vstupní bránu na zahradu a poté přistoupil k rodinnému domu, kde vypáčil horní část dřevěných dveří od chléva. Přes vzniklý otvor odjistil dveře a vstoupil dovnitř. Následně prohledal zásuvky a úložné prostory. Z domu se mu podařilo odcizit pouze asi 200 korun v mincích. Celková škoda činí okolo 500 korun.
 
 
Přišel o motocykl
 
Drzost pachatelů nezná mezí, a proto upozorňujeme majitele rodinných domů, aby své věci, které nechávají u domu, lépe chránili před odcizením. Parkovat motocykl či kolo ve volně přístupném přístavku u domu není bezpečné, což také dokazuje následující případ.
 
Policisté obvodního oddělení Krnov prověřují případ krádeže motocyklu, který se stal v době od 26. do 27.12.2013 v Krnově na ulici Čsl. Armády. Zde pachatel nejprve přes neuzamčenou vstupní branku vešel na zahradu rodinného domu a následně přistoupil ke zděnému, volně přístupnému přístavku. V něm stál neuzamčený terénní motocykl vlastní výroby bez přidělené registrační značky. Ten bez povšimnutí majitele odcizil a tímto svým činem způsobil škodu okolo 10 tisíc korun.
 
 
 
vrchní asistent pprap. Bc. Pavla Welnová
 
31.12.2013

vytisknout  e-mailem