Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Platba předem se nemusí vyplatit

KRAJ VYSOČINA: Nakupování přes internet má svá rizika 

Internetové obchody či různé portály s bazarovým zbožím se těší veliké oblibě a není to jen trend mladých lidí. Kupujícími jsou osoby napříč všemi věkovými kategoriemi. Nakupování přes internet má samozřejmě své výhody. Nemusíte nikde pobíhat po kamenných prodejnách, šetříte svůj čas a dnes již téměř vše objednáte z pohodlí domova, mnohdy i cenově výhodněji. Ale pozor! I nákupy přes internet s sebou přinášejí značná rizika, a to především v momentě, kdy za objednané zboží zaplatíte předem. Velmi častým podvodem také bývá, že vám kupující zašle odkaz na přepravní společnost, ale většinou jde o podvržené stránky, kde po vás požadují vyplnění veškerých údajů k platební kartě či vašemu účtu. Pamatujte! Kupujícímu stačí pouze číslo vašeho účtu, kam zašle smluvenou částku. Nic víc není potřeba sdělovat a uvádět. 

Žena prodávala na internetovém portálu s použitým zbožím skříň v hodnotě sedmi tisíc korun. Na inzerát se jí ozval „kupující“, který jí po vzájemné domluvě zaslal falešný odkaz na doručovací službu, kde poškozená vyplnila veškeré údaje k její platební kartě a bankovnímu účtu. Tímto pachatel získal přístup do jejího internetového bankovnictví a bez vědomí a souhlasu poškozené z jejího účtu převedl částku téměř 1500 EUR.

Často se také setkáváme s podvody, kdy si kupující přes internet objedná zboží, přičemž v obdrženém balíčku se nachází zcela jiná věc, většinou nižší hodnoty, než kterou si kupující objednal.

Sám se o tom přesvědčil muž, který si přes internet objednal dvoje páry pánských trekových bot, které si nechal zaslat na dobírku. Balík si po obdržení SMS vyzvedl a zaplatil za jej. Když přišel domů a balík rozbalil, čekalo ho nemilé překvapení a místo objednaných bot za více než dva a půl tisíce korun byly v balíku dva páry plastových bot.

Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?

  • Při nakupování na internetu buďte obezřetní
  • Čtěte recenze týkající se internetových obchodů a prodejců
  • Mnohé se dá vyčíst i v komentářích, popřípadě dohledat informace o prodejcích na bazarových portálech
  • Na platbu předem přistupujte jen u ověřených prodejců
  • V případě, že zboží prodáváte, stačí kupujícímu pouze číslo vašeho účtu
  • Jestliže vám zašle kupující odkaz na dopravní společnost, přesvědčte se, že nejde o falešnou stránku (na první pohled se může zdát velmi věrohodná)
  • Nikdy nevyplňujte údaje k platební kartě, ať již jste prodávající či kupující, raději proveďte platbu z internetového bankovnictví
  • Nenechte se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
  • Rizika s sebou nesou i nákupy ze zahraničních internetových stránek, a to především v momentě reklamací apod.

por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka
29. února 2024

vytisknout  e-mailem