Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Phishing: Kriminalisté uchránili vklady

Ms kraj: Kriminalisté včas zasáhli, v ohrožení byly vklady českých i řeckých klientů bank 

Kriminalisté z krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality bryskně zjistili muže podezřelého z pokusu vylákat finance z účtů klientů bank. Aktuálně rozšířili trestní stíhání a současně obvinili jeho komplice.

Skvělá práce kriminalistů, kteří rozpracovali vlastní poznatek, uchránila až tisíce lidí před podvodným vylákáním peněz z jejich účtů! Začněme takto: Až na pár poškozených hovoříme jen o pokusu. Kriminalistům specializujícím se na kyber kriminalitu totiž stačilo na jaře pouhých pár dnů k vypátrání a obvinění muže, čímž jemu a komplici „překazili business“ a jistě zachránili neskutečnému množství klientů jejich vklady. Čas zde hraje velkou roli, neboť policisté ze zkušeností ví, že i přes neustálé nabádání k obezřetnosti při elektronické komunikaci (ve virtuálním prostředí obecně) spočívající před „kliknutím“ v ověřování si všech informací, se pachatelům vždy bohužel podaří mnohé osoby obelstít. Ale zde…

Počátkem dubna zadrželi ostravští policisté s kolegy z pražské zásahové jednotky 28letého muže (video a informace zde). Nyní je již stíhaný i jeho 29letý komplic. Ten měl poskytnout finance a telefonní čísla a mladšího instruovat k hromadnému rozesílání SMS zpráv nebo e-mailů. Cílem bylo vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, vždy pod záminkou neprodlené nutnosti odblokování účtu, jak jinak než po „kliknutí“ na obdržený odkaz. Informace byla samozřejmě mylná a odkaz směřoval na falešné webové stránky, vizuálně však velmi podobné oficiálním jisté významné banky. Z více než 3 000 SMS a 2 000 e-mailů se dvojici podařila odeslat zhruba polovina. A téměř 1 000 bylo „ohrožených“ českých klientů, respektive jejich účtů v této bance. Ve hře bylo i zahraničí, neboť muži měli odeslat na 15 SMS zpráv klientům významné řecké banky, avšak dalších na 5 000 SMS směřujících do Řecka měli mít připravených k odeslání a jen díky zásahu policistů se jim to nezdařilo...

Vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality obvinil oba muže ze spolupachatelství pokusu a přípravy zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a pokusu přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí mezi osmi až dvanácti lety. Mladší byl za obdobnou trestnou činnost v minulosti již odsouzen a nyní je ve výkonu trestu. Starší se za uvedené aktuálně zodpovídá u jiného soudu, zdejší soudce rozhodl o jeho vzetí do vazby. Je tedy zřejmé, že oba jsou počítačově zdatní a znalí phishingových útoků.

Při domovních prohlídkách zajistili policisté také mobilní telefony a počítač, vše je nyní v rukou kriminalistických expertů. Obecně tyto případy kladou na kriminalisty vysoké nároky – zde například zjišťovali a vyhodnocovali informace od operátorů a osob či společností spravujících či poskytujících služby SMS či e-mailové brány, identifikovali uživatelské účty a analyzovali transakce. Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 15. listopadu 2022

Video z dubnového zadržení: 

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem