Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Pět, šest piv a cesta domů

LIBEREC - Absence řidičského průkazu a přemíra alkoholu. Naštěstí se nikomu nic nestalo. 

V pátek 8. června nedaleko budovy bývalého hotelu v ulici Ještědská, prováděli policisté z obvodního oddělení Vápenka, zprvu běžnou silniční kontrolu. Krátce po půlnoci spatřili projíždět malý osobní automobil. Ne zcela jistý způsob ovládání vozu řidičem, přilákal pozornost mužů zákona. Rozhodli se jej tedy zastavit. Jakmile řidič uposlechl výzev, přistoupila policejní hlídka k jeho kontrole. Dechová zkouška velmi záhy prozradila, proč vozidlo mírně kličkovalo silnicí. Dvě promile v řidičově dechu postačily k rychlému vysvětlení. To však nebylo vše. Kromě toho, že si podle svých slov dal tak „pět, šest piv“, usedl muž z Liberce za volant i přesto, že mu bylo v minulosti odebráno řidičské oprávnění.
43 letého řidiče proto policisté zadrželi a převezli jej na služebnu obvodního oddělení. Po administrativních úkonech pak následoval „hříšníkův“ transfer do policejní cely.
Následujícího dne, po vystřízlivění, mu policisté ve zkráceném přípravném trestním řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody až na jeden rok.
 

Tolerance alkoholu v krvi za volantem? Kdeže!
-              Řízením pod vlivem alkoholu je do 0,3 promile považováno za přestupek, přičemž je s řidičem zahájeno správní řízení. Udělovaná výše pokut je od 2.500 do 20.000 korun. Řidiči přitom pochopitelně hrozí také zákaz řízení motorových vozidel na 6 až 12 měsíců.
-              Hladina alkoholu na 0,3 promile je kvalifikována povětšinou jako přestupek. Ovšem v tomto případě již řidič pozbyde 7 bodů z bodového hodnocení. Zároveň jsou udělovány pokuty v rozmezí od 2.500 do 20.000 korun a hrozí zákaz řízení motorových vozidel na 6 až 12 měsíců.
-              Jakmile usedne řidič za volant s mírou alkoholu na 1 promile alkoholu, dopustil se trestného činu. Trestem je pak nejen odečet 7 bodů, pokuta 25.000 až 50.000 tisíc či zákaz řízení motorového vozidla na 1 až 10 let, ale také možný trest odnětí svobody až na 3 léta.
 

Jak, že vlastně alkohol působí? Špatně! A následky bývají tragické!
S přibývající hodnotou alkoholu dochází nejen k omezenému vnímání, zhoršuje se soustředění, zmenšuje a zužuje se zorné pole, ale je prodloužen i reakční čas, který je tak důležitý k vyhodnocování nastalých situacích a reakcí na ně.  Omezená motorika nebo již zcela chybějící ovládání vlastního těla, absence sebekontroly a koncentrace, to jsou další z projevů, které má alkohol nalkoholvkrvia lidský organismus. Aplikujeme-li tyto ukazatele na jedince za volantem, dostaneme nevyhnutelně výsledek, který při nejmenším děsí. O sklonech přeceňovat situace, špatném odhadu vzdáleností, ale i o bezohlednosti osob pod vlivem alkoholu za volantem, svědčí čísla policejních statistik a křížky s květy podél silnic.

Obecné informace o tom, jak alkoholu v krvi působí na řidiče, jsou celkem snadno dohledatelné kdekoli. Tresty plynoucí z řízení vozů pod vlivem alkoholu také. Je tedy s podivem, že řidiči stále riskují nejen zdraví své, ale především životy a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Následky takového nesmyslného jednání, kterým bezesporu alkohol za volantem je, jsou tragické.

Pamatujte!
Alkohol za volant nepatří!

Statistiky:
Za rok 2017 v rámci Libereckého kraje, vyjížděli policisté ke 4443 dopravním nehodám. U 227 z nich hrál roli alkohol. Nad jednu promile v dechu mělo 172 řidičů. Zbylých 55 pak nadýchali do jedné promile alkoholu.

Za období od ledna do konce května letošního roku, tedy 2018, evidujeme v Libereckém kraji 1674 dopravních nehod. U 53 řidičů překonalo množství alkoholu v dechu jednu promile. Dalších 15 řidičů pak nadýchalo do jedné promile.
 

11. června 2018
por. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem