Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Pět krádeží ve dvou městech

LIBEREC/JABLONEC – Kradené zboží prodával a za utržené peníze cestoval po městech v kraji. 

Policisté ze tří obvodních oddělení v Liberci a Jablonci se spolupodíleli na dopadení pachatele krádeží v obchodech. Jak z vyšetřování pěti, na sobě původně nezávislých případů vyšlo najevo, měl je na svědomí jeden pachatel. Policisté případy rozklíčovali, zajistili množství důkazních prostředků a předali libereckým kriminalistům. Policejní komisař pak muži z Jihočeského kraje, kterého zadrželi při jedné z krádeží, sdělil obvinění z krádeže jako pokračujícího trestného činu.

Již 1. května zavítal 23letý mladý muž do prodejny v centru města Jablonce. Vybaven batohem a chutí dopomoci si k zásobám produktů, které by bylo možné rychle zpeněžit, zamířil do oddělení s uzeninami. Během několik minut do útrob batohu vměstnal produkty v hodnotě bezmála čtyři a půl tisíce korun. Jednalo se o šišky rozličných druhů salámů, párků a také několik balení slaniny. S odcizenými potravinami se mladíkovy podařilo proklouznout mezi pokladnami a z obchodu odejít.
Téhož dne, o několik minut později, zřejmě ovlivněn svým předchozím úspěchem, vstoupil do prodejny opět. Tentokrát mu do oka padla kuřata a vepřové pečeně. Netroškařil. Během chvilky batoh naložil šesti kuřaty a šestatřiceti baleními pečeně. I s tímto nákladem se vydal z prodejny bez úhrady bezmála tří tisíc dvě stě korun.

19. června vpodvečer mladý muž navštívil i Liberec. Vybral si prodejnu na okraji města, z níž odcizil jedenáct lahví karibského rumu. Jako v předchozích případech i zde hrál roli jeho nezaměnitelný batoh. S poměrně těžkým nákladem opět zamířil mezi pokladny a bez placení pokračoval ven z obchodu. Způsobil škodu bezmála pět a půl tisíce korun.
Zřejmě i v tomto obchodu došel k závěru, proč to nezkusit znovu. A tak se po několika minutách vrátil na místo činu. I přesto, že před sebou tlačil nákupní košík, nic do něho nevkládal. K tomu mu opět posloužil batoh. Zbylých devět lahví rumu zmizelo z prodejního pultu v jeho útrobách. Škoda dosáhla na čtyři a půl tisíce korun. I zde se „lapkovi“ podařilo opět projít bez placení ven z obchodu. Případ začali vyšetřovat policisté z obvodního oddělení ve Vesci.

Osudným se 23letému „nenechavci“ stal 3. červenec a lup v obchodním domu v Liberci. Oproti předchozím případům se držel „poněkud“ zkrátka. Ostraha prodejny mladíka zpozorovala při plnění batohu instantní kávou. S deseti sklenicemi v hodnotě téměř devět set korun zamířil Jihočech ven z prodejny. Ostraha byla na místě a neplatiče ihned zadržela. Na místo v tu chvíli již mířila policejní hlídka, která si mladého muže převezla na služebnu obvodního oddělení Liberec – centrum.

Ač v jiných městech, přesto je jasné, že spolu policisté spolupracují. Z vyhodnocením poznatků, záznamů a dalších důkazních stop tak vyplynul jeden důležitý aspekt všech pěti případů. A to, že pachatelem je jedna a tatáž osoba, onen mladík zadržený při krádeži kávy.
Po nezbytných administrativních úkonech putoval 23letý muž do policejní cely, odkud si jej druhý den vyzvedli liberečtí kriminalisté.

Policejní komisař pak velmi záhy zahájil trestní stíhání 23letého „lapky“ obviněného z přečinu krádež spáchaného jako pokračující trestný čin. Tomu tak v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Celková výše vzniklé škody dosáhla na částku bezmála 18500 korun

 

9. července 2019
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

vytisknout  e-mailem