Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Pátrání po náctiletých

CHRUDIMSKO - Během uplynulého týdne jsme evidovali dva poněkud neobvyklé případy pátrání po náctiletých chlapcích. Zatímco jeden se nevrátil do výchovného zařízení, druhého hledali jeho rodiče. 

Chlapec, který opustil nejmenované zařízení, není zcela zdráv, je nutná jeho medikace a bez ní by mohl být v ohrožení života. Toto riziko se potvrdilo. Udělalo se mu špatně, přestal se schovávat, dostal se na veřejné prostranství, aby si ho všimli kolemjdoucí a skončil v rukou záchranářů. Naštěstí se mu nic vážného nestalo. Policejnímu „výslechu“ se nevyhnul. I policisté mu promlouvali „do duše“, aby si se svým životem takto nezahrával. Chlapec uvedl, že si je tohoto rizika moc dobře vědom, ve chvíli kdy cítí, že mu není dobře, se vždy přesune mezi lidi.

Další náctiletý (ač už plnoletý) pohřešovaný doma nechal rodičům dopis s textem „Mějte se tu dobře, …“, na stole zůstaly klíče od bytu a vystrašená matka neměla tušení, kde je a co plánuje. Jeho mobilní telefon byl sice zapnutý, ale rodiče se mu nedovolali, nejspíš jejich čísla zablokoval. Policistům se ho zkontaktovat podařilo a jeho vysvětlení ukázalo, že ve své plnoletosti se rozhodl odejít z domu a žít bez rodičů, s čímž se pochopitelně maminka těžko smiřuje.  

S telefonickým konstatováním tohoto vysvětlení jsme se však nespokojili, abychom vyloučili nějaké postranní úmysly - byť i ve smyslu ukončení života, musel se dostavit na nejbližší obvodní oddělení, kde měl veškeré skutečnosti osobně potvrdit a zaprotokolovat.

Oba případy měly dobrý konec - chlapci jsou naživu, ale bylo by určitě ještě příznivější, kdyby k takovým svévolným odchodům nedocházelo vůbec.

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
2. září 2019

vytisknout  e-mailem