Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Padělky bankovek zhotovil na kopírce

KROMĚŘÍŽSKO: Krajští kriminalisté muže obvinili z tr. činu padělání a pozměnění peněz.  

Kroměřížští kriminalisté ve spolupráci s krajskými kriminalisty z odboru hospodářské kriminality objasnili před několika dny případ padělání peněz. Jednalo se o 27 padělků bankovek v nominální hodnotě 33 tisíc korun, které si obviněný muž pořídil v práci na kopírce.  

Pětasedmdesátiletá žena z Kroměříže šla minulý pátek nakupovat do jednoho kroměřížského supermarketu. Před odchodem na nákup si vzala doma ze svých úspor tisícikorunu. Při placení nákupu se ženě za pokladnou tisícikoruna už na první pohled zdála podezřelá, proto na místo přivolala kroměřížské policisty. Překvapená seniorka nechápala, jakým způsobem se k ní falešná bankovka mohla dostat. Na místo se dostavili kroměřížští kriminalisté, kteří seniorku požádali, aby jim ukázala všechny peníze, které má doma našetřené, s čímž žena souhlasila. Doma kriminalistům přinesla své úspory, mělo to být kolem třiceti pěti tisíc korun. Většina bankovek však už na první pohled vypadala jako padělek. Kriminalisté pak penzistku vyslechli k možným způsobům, jak se mohly padělané peníze do jejich našetřených úspor dostat. Mezitím na místo vyjel specialista z krajského odboru hospodářské kriminality, který si vyšetřování případu na základě věcné příslušnosti převzal.

Podezření na padělání bankovek padlo na syna seniorky, jenž s matkou bydlí. Kriminalisté ho ještě ten večer předvolali k výslechu, při kterém se k padělání peněz přiznal. Uvedl, že si od matky před několika dny bez jejího vědomí půjčil z jejich úspor třicet pět tisíc korun, které následně prohrál v automatech. Aby matka nic nepoznala, nakopíroval si na barevné kopírce v práci několik tisícovek a dvoutisícovek, které vrátil do obálky s našetřenými penězi. Okopírováním tak zhotovil 27 padělků tisícikorunových a dvoutisícikorunových bankovek v nominální hodnotě 33 tisíc korun.

Třiapadesátiletého muže krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality tento týden obvinili z trestného činu padělání a pozměnění peněz, za který trestní zákon ukládá až osmiletý trest odnětí svobody.

Kriminalisté provedli předběžné posouzení pravosti peněz se závěrem, že se jedná o padělky nízkého stupně nebezpečnosti. Padělky nyní zašleme do České národní banky s žádostí o jejich odborné posouzení.

 

20. listopadu 2015, por. Mgr. Lenka Javorková 

   

 

Odkazy do noveho okna

padělané bankovky

padělané bankovky 

Detailní náhled

padělané bankovky

padělané bankovky 

Detailní náhled

padělané bankovky

padělané bankovky 

Detailní náhled

padělané bankovky

padělané bankovky 

Detailní náhled

padělané bankovky

padělané bankovky 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem