Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Padělání veřejných listin – ukončení vyšetřování

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech ukončili vyšetřování případu, který se týká padělání a pozměnění veřejných listin, na které bezprostředně navazovala rozsáhlá daňová trestná činnost. 

Na případu s krycím názvem LOPE pracovali detektivové NCOZ od jara roku 2018. Vlastní operativně pátrací činností rozkryli organizovanou skupinu, která působila ve více státech. Ta měla na objednávku zajišťovat padělky osobních dokladů a dalších veřejných listin vedených na existující i neexistující osoby cizí státní příslušnosti (Slovensko a Chorvatsko). Tyto doklady měl obstarávat na území Slovenska občan Slovenské republiky. Z tohoto důvodu byl ve věci založen společný vyšetřovací tým českých a slovenských policejních složek.

Prostřednictvím padělaných dokladů a veřejných listin měly být na území celé České republiky prováděny zápisy fiktivních osob do statutárních orgánů značného počtu obchodních společností. Měla být měněna dispoziční práva k bankovním účtům právnických subjektů a dále na ověřovacích místech prostřednictvím těchto dokladů měly být předkládány další listiny, které zápisy do rejstříků a změny dispozic dokládaly. To vše za účelem zastření faktického ovládání těchto právnických osob a zakrytí rozsáhlé daňové trestné činnosti (stále vyšetřované v rámci samostatného trestního řízení - operace ARACHNE).

V rámci operace LOPE je stíháno 7 osob pro trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 odst. 1 alinea první, odst. 3 písm. a) trestního zákoníku, tedy spáchaného členy organizované skupiny působící ve více státech, a pro trestný čin padělání a pozměnění peněz podle § 233 odst. 1 trestního zákoníku. V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům trest odnětí svobody až na 10 let. 

Spis s návrhem na podání obžaloby již byl předán na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. 


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
21. července 2020
 

vytisknout  e-mailem