Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem 2016 – péče o zrak“

Zrak je jedním z našich nejdůležitějších smyslů! Prostřednictvím našich očí dostává náš mozek až 80 % informací o vnějším světě. Zrakový vjem je výsledkem složité spolupráce jednotlivých zrakových orgánů, tedy vlastního oka a odpovídajících částí mozku. Jakákoliv vada zraku a špatný zrakový vjem způsobený poškozením, poruchou nebo nefunkčností zraku znamená za volantem značné riziko, protože náš mozek dostává mylné, zkreslené nebo nedostačující informace, a nemůže na ně reagovat. Proto jsou kontroly zraku nezbytné v každém věku minimálně jednou ročně. 

Mezinárodní sdružení optiků a samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR ve spolupráci s hlídkami dopravních policistů Policie České republiky nabízí řidičům a všem účastníkům silničního provozu test zraku v době nastupujícího podzimu, kdy se silně snižuje viditelnost. Základním testem zraku se zájemcům o toto vyšetření vyhodnotí kvalita jejich vidění a dle závažnosti zjištěných výsledků odborníci v konkrétních potřebných případech doporučí návštěvu očního lékaře nebo očního specialisty - optometristy v oční optice.

Kampaň Bezpečně za volantem 2016 – péče o zrak bude postupně probíhat v jednotlivých krajích ČR od 26. září do 14. října 2016. Vyšetření bude realizovat tým odborníků složený z očních lékařů, optometristů a optiků, kteří za pomoci optického visiotestu posoudí kvalitu zraku jednotlivce bez korekce a následně i s ohledem na jeho případnou korekci. Tzn., že pokud člověk používá brýle nebo kontaktní čočky, odborník se testem přesvědčí, zda je takto nastavená korekce vyhovující nebo zda je nutná její úprava či změna. V případně, že se v testu prokáže, že je korekce nevyhovující nebo že je vůbec potřebná, specialisté doporučí danému jednotlivci návštěvu ordinace optometristy nebo očního lékaře. Ten pak přesně definuje a upraví korekci tak, aby plně vyhovovala požadavkům správného a optimálního vidění jak při řízení motorového vozidla, tak i při jiných činnostech (práce na počítači, sportovní aktivity apod.).

Místa screeningu – testu – zraku jsou zveřejněna na webových stránkách www.sdruzenioptiku.cz, a také www.ibesip.cz. Každý účastník testu navíc obdrží publikaci “Péče o zrak“, ve které se dozví, kde je možné navštívit správného očního specialistu a také další zajímavé informace například o tom, jak má správně probíhat měření zraku u optometristů v očních optikách nebo ordinacích očních lékařů, na co nesmíme zapomínat při měření zraku, jak předcházet očním onemocněním, jak si poradit při výběru brýlových skel či kontaktních čoček, proč a jak je ohrožován zrak používáním nesprávných brýlí, tzv. hotovek, jaké jsou nejčastější oční vady a skryté oční vady, jak včas rozpoznat strabismus neboli šilhání, jak si poradit při řízení za snížených viditelnostních podmínek, jaké typy brýlových obrub jsou vhodné za volant a mnohé další.

pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová
22. 9. 2016

vytisknout  e-mailem