Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Ostravský policista se významně podílel na záchraně života fotbalisty

MŘ Ostrava 

Vše se odehrálo 22. září 2017 na fotbalovém hřišti v Klimkovicích. Zde se konal fotbalový trénink TJ Klimkovice hrající 1.B třídu, kterého se také účastnil jako hrající asistent trenéra prap. Rostislav Švec – dozorčí obvodního oddělení Ostrava – střed. Během rozcvičky zkolaboval jeden z hráčů. Od této chvíle začal boj o jeho přežití. Všichni spoluhráči se na místě zachovali bezchybně, čímž zachránili svému spoluhráči jednak to nejcennější - život, ale také kvalitu života. Dle následného vyjádření lékařů zafungoval takzvaný řetězec přežití, na kterém měla nemalé přičinění operátorka na lince 155, ale také náš kolega Rostislav Švec.
O tom, že se jednalo o velmi náročné chvíle, které si všichni na místě prožili, a které měly ten nejlepší výsledek a to je zachráněný život svědčí také to, že byl Rosťa společně se svými spoluhráči oceněn ředitelem Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje MUDr. Romanem Gřegořem za účastí náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje MUDr. Martina Gebauera.
Ocenění převzal Rostislav Švec také z rukou plk. Mgr. Vladimíra Štalmacha, zástupce ředitele Městského ředitele policie Ostrava pro vnější službu, který mu předal medaili ředitele MŘP Ostrava udělenou za významný skutek při kterém projevil odvahu a statečnost.
Jak situaci na místě vnímal samotný aktér, si můžete přečíst níže. Nezbývá než popřát všem sportovcům, aby se do takovéto situace během své sportovní kariéry nedostali a pokud ano, aby se zachovali stejně duchapřítomně jako fotbalisti TJ Klimkovice.


por. Bc. Richard Palát
komisař I OTP Ostrava

V pátek 22. září jsme měli trénink na hřišti s umělou trávou u ZŠ v Klimkovicích. Asi po deseti minutách, kdy jsme měli rozcvičku, se jeden z našich hráčů - Honza ocitnul na zemi. Někdo z týmu zavolal, že mu před chvílí říkal, že se mu točí hlava. Ihned jsme k němu přispěchali a zjišťovali co mu je. Honzu jsme položili na záda a bylo slyšet chrčení. Honza nedýchal, neměl hmatatelný puls a nereagoval na žádné podněty. Začali jsme shánět mobilní telefon, abychom mohli přivolat lékařskou pomoc. Naštěstí jeden z hráčů si jej vzal na trénink a vytočil linku 155. Já už jsem mezitím začal s nepřímou masáží srdce. Operátorce na lince 155 jsme popsali situaci, která nastala a tato nás již dále instruovala v poskytnutí první pomoci. Já jsem se střídal s jedním hráčem v nepřímé masáži srdce. Bohužel po krátké chvilce nastala komplikace, kdy se Honzovi začala v ústech hromadit krev. Nakonec té krve bylo tolik, že mu vytékala i z nosu a po konzultaci s operátorkou jsme tuto alespoň odsávali mikinou jednoho z hráčů. Jelikož k hřišti byli dvě možné přístupové cesty, poslali jsme hráče, kteří se neúčastnili poskytování první pomoci na obě, aby lépe nasměrovali přijíždějící vozidlo ZZS.
Zhruba asi po 13 minutách přijelo na místo vozidlo ZZS a těsně za ním vozidlo s doktorem, kteří si již Honzu převzali do své péče. Nemusím zdůrazňovat, že to bylo asi nejdelších 13 minut v mém životě. Naštěstí se jim již hned prvním elektrickým výbojem podařilo činnost Honzova srdce oživit a po krátkém ošetření na hřišti jej převezli do nemocnice. V nemocnici byl zhruba týden v umělém spánku, než jej probudili. Dnes má Honza implantován kardiodefibrilátor a pomalu se vrací do běžného života.

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem