Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Ostravský policista převzal ocenění

Ms kraj: z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana převzal ocenění Zlatý záchranářský kříž ostravský policista prap. Tomáš Kocmánek. 

ocenění1.jpgZ rukou prezidenta republiky Miloše Zemana převzal ocenění Zlatý záchranářský kříž ostravský policista prap. Tomáš Kocmánek. Policista byl oceněn v kategorii záchranářský čin profesionálů jednotlivců. Spolu s dalšími zachránci byl policista vyznamenán dne 22. května 2019 v prostorách Pražského hradu. 
Smyslem projektu Zlatý záchranářský kříž je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků či policistů, ale i laiků. Soutěž Zlatý záchranářský kříž vyhlašuje od roku 1999 časopis Rescue report. Letos hodnotitelé posuzovali víc jak sedm desítek nominací. Od roku 2008 předává ocenění prezident. 
Detailněji nejen k dvacátému, jubilejnímu ročníku tohoto výjimečného projektu v odkazu http://www.zachranarskykriz.cz/cz/.

O záchraně tonoucího muže jsme Vás informovali 21. 7. 2018. Policista z obvodního oddělení policie Ostrava-Hrabůvka tehdy vběhl do rozvodněné řeky Ostravice a o tělo tonoucího svedl boj…

Kolem 12.15 hodin měl 45letý muž skočit do řeky, aby pomohl svému 31letému známému. Mladší z mužů si chtěl v místě zaplavat, nicméně proud vody u splavu už mu neumožnil se dostat ke břehu a tak se měl zachytit plovoucího kusu dřeva. Proud vody však strhl i staršího z mužů, který měl skočit za prvním. Dle dosud zjištěných informací se měl muž ponořit a jeho tělo posléze proud unášel dál. 
Oznámení o tonutí jsme přijali na tísňové lince, k místu byly vyslány hlídky ostravských policistů. První hlídka obvodního oddělení policie Vratimov pomocí záchranné pomůcky (tzv. házecího pytlíku) vytáhla na břeh prvního z mužů, který byl při vědomí a držel se plovoucího dřeva. 
Policisté oddělení hlídkové služby a obvodního oddělení policie Ostrava-Hrabůvka pokračovali po proudu za mužem, kterého unášel rozvodněný tok.
Ve vzdálenosti zhruba 1 700 metrů od splavu vběhl do rozvodněné řeky policista obvodního oddělení Hrabůvka. Tělo tonoucího zachytil a snažil se je dostat ke břehu. Situaci však komplikoval rozvodněný tok, velmi silný proud a kalná voda. I tento policista s kolegy užil záchranou pomůcku (tzv. házecí pytlík). Policista však byl několikrát stržen proudem, další kolegové se jej pomocí záchranné pomůcky snažili udržet nad vodou. Nikdo z nich nevěděl, kam vstupuje, kalná voda prvnímu policistovi sahala nad hrudník, kameny po kterých se snažili dostat k tonoucímu, byly kluzké…Vysilující boj s vodním tokem trval několik minut a vytáhnout tonoucího z velmi silného proudu na břeh bylo víc než náročné. 
Tonoucího na místě od vyčerpaného zachránce převzali hasiči a záchranáři, kteří okamžitě započali s resuscitací. Muž byl následně transportován do nemocnice, ovšem později zemřel.

                                                                                       mjr. Mgr. Gabriela Pokorná
                             vrchní komisař oddělení tisku a prevence
23. 5. 2019

Odkazy do noveho okna

1 ocenění

1 ocenění 

Detailní náhled

2 ocenění1

2 ocenění1 

Detailní náhled

3 ocenění2

3 ocenění2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem