Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Osmapadesátiletého muže okradli o 100 tisíc

ZLÍNSKO: Místo dolarů mu předali papírové kapesníky.  

Až pětiletý pobyt za mřížemi hrozí muži a ženě, kteří připravili osmapadesátiletého muže z Otrokovic o 100 tisíc korun. Pod záminkou zaplacení těžké operace jejich klienta z něj vylákali dvakrát 50 tisíc korun, které v jejich přítomnosti vybral v bankovních ústavech v Otrokovicích a Zlíně.

Neznámá žena středního věku oslovila v Malenovicích u průmyslového areálu osmapadesátiletého muže. Tvrdila, že její klient měl autonehodu, je těžce zraněný a ona potřebuje zaplatit jeho ošetření v nemocnici. Nemá ale české peníze, jen eura a dolary, které by chtěla vyměnit za české koruny bez poplatků. Muž se jí nabídl, že má dost peněz na vkladní knížce a peníze jí rozmění. Následoval ženu do auta, v němž seděl muž, který auto řídil. Oba podvodníci se dali s mužem do řeči. Řekli mu, že pracují v Polsku, mluvili česky. Muž jim sdělil, že má na účtu 300 tisíc korun, proto není problém vybrat i vyšší částku. Odvezli ho nejprve domů pro vkladní knížku a potom do bankovního ústavu v Otrokovicích. Tam vybral 50 tisíc korun. Jakmile se vrátil do auta, žena si převzala padesát tisíc a výměnou předala důvěřivci černou taštičku, v níž měla být jako záloha část dolarů. Poté mu řekla, že potřebuje víc peněz, a že ho za jeho ochotu pozvou do Polska do lázní a zaplatí mu tam pobyt. Muž souhlasil s výběrem další hotovosti, odmítl však jít do stejné banky, protože ho pracovnice u přepážky varovala před zloději. Pro nepoctivce nebyl problém odvézt muže na pobočku do centra Zlína, kde vybral dalších 50 tisíc korun. Muž i žena s penězi odjeli a řekli mu, že se v podvečer vrátí, vezmou si černou tašku se zálohou a dovezou mu dolary v hodnotě 100 tisíc korun. Protože nepřijeli a taška byla zamčená, vydal se muž na druhý den do zámečnictví, kde mu zámečník na tašce přestřihl zámek. S hrůzou zjistil, že v tašce nejsou dolary, ale papírové kapesníky. Proto se rozhodl oznámit vše na policii.

Policisté muže a ženu prověřují pro trestný čin podvod, za který jim v případě odsouzení hrozí dvou až pětiletý pobyt za mřížemi.
Znovu upozorňujeme důvěřivé jedince, aby nikdy nedávali cizím lidem svoje peníze! Podvodníci se neštítí využít jakékoli záminky k tomu, aby zejména starší lidi se sociálním cítěním přesvědčili o nutnosti někomu pomoct. Výjimkou nebývají těhotné ženy a děti, které k využívají ke vzbuzení důvěry u vnímavých lidí.

 


5. října 2015, nprap. Monika Kozumplíková
 

vytisknout  e-mailem