Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Organizované krácení daní

Na základě rozsáhlého prověřování vedeného příslušníky Generálního ředitelství cel zahájili v uplynulých dnech policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) trestní stíhání 12 fyzických osob (5 mužů a 7 žen) a 4 právnických osob pro trestný čin „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ spáchaný „ve prospěch organizované zločinecké skupiny“ a trestný čin „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Skupina osob se měla zkrácením DPH obohatit o nejméně 23 milionů Kč. 

Právnické osoby měly podle našich závěrů generovat podnikatelskou činností vysoké příjmy z poskytování služeb zejména v oblasti ostrahy objektů a úklidu, ze kterých plynula vysoká daňová povinnost na DPH. Za účelem snížení odvodů této daně měly být organizovanou skupinou vytvořeny desítky řetězců obchodních společností, které výhradně těmto právnickým osobám měly vytvářet fiktivní náklady, na jejichž základě byla daňová povinnost uměle snižována. Tím jen za poslední dva roky měla být zkrácena DPH o desítky milionů korun.
   
V rámci realizace případu s krycím názvem „GAMP“ kriminalisté zadrželi 14 osob a provedli prohlídky desítek domů, bytů, vozidel a jiných prostor. Došlo k zajištění cca 10 milionů Kč v hotovosti, cenných papírů, luxusního zboží (např. hodinek) a 2 motorových vozidel.
  
Akce se účastnila více jak stovka policistů NCOZ a příslušníků Celní správy ČR. Na případu s kriminalisty NCOZ a celníky spolupracovali i pracovníci Finanční správy ČR v rámci tzv. Daňové Kobry.  

Pět fyzických osob bylo vzato soudem do vazby.

Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám tresty odnětí svobody až na 13 let a 4 měsíce, neboť trestní sazba se u trestných činů spáchaných ve prospěch organizované zločinecké skupiny zvyšuje o jednu třetinu a trest je uložen v horní polovině takto zvýšené trestní sazby.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej 
NCOZ SKPV
4. března 2022

vytisknout  e-mailem