Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

STOP alkoholu !

Za necelých osm hodin zjištěno 10 alkoholů 

V noci z pátku na sobotu 26.7.2008 proběhla jedna z dalších dopravně -  bezpečnostních akcí Policie České republiky, policistů Dopravního inspektorátu Trutnov, která byla zaměřena na bezpečnost a plynulost silničního provozu, ale zejména na požívaní alkoholických nápojů před nebo během jízdy motorovými vozidly.
Do akce bylo zapojeno čtrnáct  policistů, kteří namátkové kontroly prováděli na území celého okresu Trutnov  od devíti hodin večer do páté hodiny ranní. Za necelých osm hodin policisté zkontrolovali a dali „dýchnout“ 302 řidičům, mezi kterými bylo bohužel deset hříšníků, kteří požili alkoholický nápoj. Nejvyšší naměřená hodnota zjištěného alkoholu v dechu se zastavila na 2,3 promilích.
Opakovaně medializovaná skutečnost, že bezohlední řidiči jezdí pod vlivem alkoholu, nás nutí k zamyšlení, proč hazardují se zdravím všech účastníků silničního provozu? Na vozovkách je opilý řidič velkým nebezpečím. Alkohol dodává sebedůvěru, ale zpomaluje naše smyslové vnímání včetně pohybové reakce. Řidič po požití alkoholu není schopen objektivně posoudit rychlost vozidla, které řídí a má zhoršené vnímání. Už i malé množství alkoholu dokáže negativně ovlivnit schopnost řídit vozidlo. Mysleme také na to, že alkohol v kombinaci s únavou či vysokými teplotami své účinky násobí. Zeptejme se pak sami sebe, zda se nám chce riskovat nebo se spolehneme na relativně bezpečnou jízdu bez alkoholu?

Co řidiči, který řídí vozidlo po požití alkoholu hrozí :

  • ohrožení svého zdraví či zdraví někoho jiného
  • zákaz činnosti řízení motorového vozidla
  • pokuta do 50 tisíc korun
  • v případě trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky až jeden rok odnětí svobody
  • v případě nehody majetková újma

 
Bezpečnost silniční dopravy je vážným problémem, který chce Policie České republiky řešit kontrolami zaměřenými na požívání alkoholu před jízdou, a proto podobné akce budou stále probíhat.
 Nechceme, aby byl alkohol příčinou lidského neštěstí. Apelujeme proto na všechny řidiče, rozmyslete si velice dobře, zda po požití zlatavého moku či jiného nápoje usednete za volant svého vozidla. Velký dík potom patří každému jedinci, který usoudí, že alkohol za volant opravdu nepatří.

vytisknout  e-mailem