Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Policistům neujel

RAKOVNICKO – Alkohol za volant nepatří. 

Včera 8. srpna 2018 v dopoledních hodinách prováděla hlídka Obvodního oddělení Roztoky dohled na bezpečnosti a plynulostí silničního provozu v katastru obce Velká Buková, když na křižovatce v lokalitě zvané U Zrcadla se k policistům blížilo vozidlo Suzuki Vitara, které jelo od Velké Bučiny směrem na Roztoky.

Když řidič spatřil policejní hlídku, začal se s vozidlem otáčet a vyhnout se tak kontrole. Policisté se jali automobil pronásledovat a za použití modrého výstražného světla, červeného nápisu STOP v přední části služebního vozidla a výstražného zvukového znamení zastavit, na což ale řidič nereagoval a začal policistům ujíždět. Nakonec v lokalitě Nad Plazy sjel ze silnice a zastavil.

Jako šofér byl zjištěn dvaašedesátiletý muž z Rakovníka, který byl vyzván zasahujícími policisty, aby se podrobil dechové zkoušce. Ta ukázala, proč se muž snažil policistům ujet. Displej přístroje ukázal hodnoty 2,61 a 2,65promile. Navíc se hříšník policistům doznal, že téhož dne v dopoledních hodinách vypil 0,5 litru Becherovky.

Muži policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a v současné době případ šetří jako podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR Kladno
9. srpna 2018

vytisknout  e-mailem