Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Na mokré vozovce nezvládla řízení

RAKOVNICKO – Narazila do protijedoucího kamionu. 

Včera 29. října 2018 v odpoledních hodinách vyjížděli rakovničtí dopravní policisté k dopravní nehodě, která se stala v katastru obce Ždár. Řidička osobního automobilu Kia Ceed jedoucí po silnici č. 1/27 ve směru od Mostu na Plzeň pravděpodobně nezvládla na mokrém povrchu projíždění táhlé pravotočivé zatáčky, vjela s vozidlem do levé poloviny vozovky, kde přední částí vozidla narazila do boku přívěsu protijedoucího nákladního vozidla Mercedes Benz. Při nehodě byla výše zmiňovaná řidička lehce zraněna a převezena do jedné z pražských nemocnic. K jinému zranění nedošlo. U řidiče nákladního vozidla byl alkohol vyloučen na místě provedenou dechovou zkouškou. U řidičky byl nařízen odběr biologického materiálu v nemocničním zařízení. Škoda byla vyčíslena na 200.000,- Kč.

Výše uvedená dopravní nehoda však nebyla jediná, kterou museli včera odpoledne dopravní policisté řešit.

Další, kdo nezvládl pravděpodobně jízdu na mokré vozovce, byl osmasedmdesátiletý šofér osobního vozidla Seat Leon. Tento muž řídil vozidlo po silnici II/233 ve směru od obce Pavlíkov na Rakovník a při projíždění prudké pravotočivé zatáčky dostal na mokrém povrchu komunikace smyk, vyjel vpravo mimo vozovku a zadní částí vozidla narazil do stromu. Provedená dechová zkouška na místě nehody byla negativní. Muž byl bez zjevného zranění preventivně převezen do rakovnické nemocnice.

Jízda autem v dešti - jak na to

Déšť má na svědomí stovky dopravních nehod, kterým se dá předejít dodržováním jednoduchých zásad. Když je vozovka mokrá, tenký film vody na jejím povrchu zapříčiňuje ztrátu trakce pneumatik.

Nesmíme zapomínat ani na skutečnost, že déšť snižuje vnímavost řidiče - špatná viditelnost za deště, snížená účinnost světel. Pro většinu řidičů je přirozené, že v nepříznivém počasí jezdí pomaleji. Opatrnosti však není nikdy dost a proto si pozorně přečtěte, jak a co dělat za nepříznivého počasí. Nezapomínejte, že o vozovku se dělíte i s jinými řidiči a každý z nás si přeje dorazit bezpečně do cíle své cesty.

Buďte extrémně opatrní po delším období sucha. Během déle trvajícího sucha se na cestách nashromáždí motorový olej a ostatní maziva. Když se tyto látky smíchají s prvními kapkami deště, povrch vozovky se stává extrémně kluzký. Delší déšť nakonec tyto nečistoty smyje, ale první hodiny deště jsou obvykle nejnebezpečnější.

Počítejte s delším cestovním časem. Při jízdě v nepříznivém počasí byste měli jezdit pomaleji, a proto počítejte s delším cestovním časem než za optimálních povětrnostních podmínek. Mějte na paměti, že pomalejší nebudete jen vy, ale i ostatní účastníci silničního provozu. Proto vyrazte na cestu dříve, abyste se vyhnuli zbytečně riskantní rychlé jízdě, kterou neohrožujete pouze sebe, ale i jiné.

Brzděte dříve a s menší silou, jako byste to dělali za suchého počasí. Dřívější a jemnější brzdění zvětšuje brzdnou dráhu mezi vámi a autem před vámi a také dáváte včas na vědomí řidiči za vámi, že zpomalujete. Nezapomínejte ani na signalizaci směru, aby ostatní řidiči věděli o vašich úmyslech. Zatáčkami přejíždějte pomaleji a ne takovou rychlostí jako za sucha.

Nepoužívejte tempomat. Pokud dostanete aquaplaning, při použití tempomatu je dost pravděpodobné, že vaše auto ještě více zrychlí. Tempomat také snižuje řidičovu ostražitost a tím, že nemá nohy na pedálech, se zvyšuje jeho reakční doba v nebezpečných situacích.

Když vidíte na silnici před vámi obrovskou louži, objeďte ji nebo zvolte náhradní cestu. Taková vodní překážka může skrývat obrovskou jámu, která vám může vážně poškodit nápravu auta. Pokud jste si jisti, že tam žádná jáma není, i tak takovou vodní překážku obejděte, protože šplouchající voda do motorové části může poškodit vnitřní elektrické systémy. Poté, co projedete přes louži, jemně klepněte na brzdový pedál, čímž vysušíte vodu z brzd.

Zapněte si světla a to i tehdy, když jen jemně mrholí. Uvidíte lépe na cestu a co je ještě důležitější, pomůže to ostatním motoristům vidět vás. Za deště a mlhy však nepoužívejte dálková světla, protože kapky ve vzduchu odrážejí světlo zpět a ještě více snižují viditelnost. Pokud máte mlhová světla, použijte raději ty.

Dávejte pozor na chodce. Obvykle pozorný chodec se stává méně pozorným, když musí v dešti a větru bojovat s deštníkem. Navíc kapky deště tlumí zvuk, takže chodec může špatně odhadnout vzdálenost přijíždějícího vozidla a vykročí přímo pod kola.

Pokud je déšť příliš intenzivní a nevidíte cestu i auta před sebou, zahněte na krajnici a déšť Přečkejte.

Následujte auto před vámi. Nechte auto před vámi, aby vás vedlo, ale samozřejmě dodržujte bezpečnou vzdálenost, abyste v případě kritické situace stihli zabrzdit.

Udržujte větší vzdálenost mezi autobusem nebo kamionem. Extra velké pneumatiky velkých automobilů rozprašují množství vody do ovzduší, což může nepříjemně blokovat výhled. Vyhněte se předjíždění, ale pokud už musíte autobus nebo kamion předjet, učiňte tak rychle a hlavně na bezpečném úseku.

Odmlžte si okna. Déšť zapříčiňuje rychlé zamlžování skel. Zapněte si odmlžovače skel, a pokud máte v autě klimatizaci, zapněte ji.

Pokud se vaše auto dostane do aquaplaningu, nebrzděte prudce a netočte volantem, protože ho můžete přivést do smyku. Pomalu dejte nohu z plynu a pokračujte v přímé jízdě, dokud se kola nedostanou znovu na vozovku. Pokud musíte brzdit, dělejte tak přerušovaně (pokud máte ABS, zatlačte na pedál).

nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR Kladno
30. října 2018

vytisknout  e-mailem