Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Na kole jen s přilbou

PŘÍBRAMSKO - Dne 23. srpna proběhla v odpoledních hodinách v Příbrami u areálu Nového rybníku preventivní akce zaměřená na cyklisty s názvem „Na kole jen s přilbou“. 

Cyklisté jsou spolu s chodci na silnicích nejzranitelnější skupinou. V loňském roce zemřelo na českých silnicích 38 cyklistů, z toho 30 z nich nemělo na hlavě přilbu.

Ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let a měli by ji mít na hlavě řádně připevněnou. Doporučována je však i dospělým cyklistům. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka, tudíž se pro jízdu na ní vztahuje také povinnost nošení přilby.

Proč je vlastně důležité mít při jízdě na kole cyklistickou přilbu? Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je právě poranění hlavy. Dochází k němu nejčastěji nárazem o vozovku, kapotu auta nebo o jinou překážku jako je strom, kámen, patník. Pokud cyklista jede rychlostí 25 km/h a spadne po hlavě na komunikaci, jeho pád odpovídá pádu z výšky 2,5 metru hlavou na beton.

Policisté při dopravní akci také kontrolovali, zda jsou jízdní kola správně vybavená, jedná se o účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, zadní odrazku červené barvy, oranžové odrazky na pedálech a na paprscích kol. Za snížené viditelnosti musí mít kolo navíc přední světlomet svítící bíle a zadní svítící červeně.

Přestože cyklista nepotřebuje žádný řidičský průkaz, musí znát a dodržovat pravidla silničního provozu, a být k dalším účastníkům ohleduplný a opatrný.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
tisková mluvčí
P ČR Příbram
13. srpen 2019

Odkazy do noveho okna

předávání letáku "Na kole jen s přilbou"

předávání letáku "Na kole jen s přilbou" 

Detailní náhled

cyklostezka Příbram

cyklostezka Příbram 

Detailní náhled

kontrola jízdních kol

kontrola jízdních kol 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem