Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Podvodníci na internetu jsou vynalézavější a vás to může stát hodně peněž

PRAHA VENKOV - JIH– Na bazarovém portále chtěli prodat zboží, o peníze ale sami přišli 

S případy podvodníků a podvodného jednání na internetu se setkáváme již několik let, poslední dobou jsou však podvodníci stále vynalézavější a jejich techniky propracovanější.

O tom se na vlastní kůži přesvědčila i 30letá a 43letá žena z Vestce a Průhonic. Na bazarovém portálu chtěly zboží prodat, místo toho, aby peníze vydělaly, byly okradeny podvodníkem. 

30leté žene se ozvala zájemkyně vystupující pod falešným ženským jménem s tím, že má zájem o koupi nabízeného zboží v hodnotě 600 korun.
Poškozené ženě pak tato osoba poslala odkaz na internetové stránky, které na první pohled vypadaly jako stránky přepravní firmy, ale nebyly.

Na stránkách bylo po poškozené ženě, ač sama byla prodávající a ne kupující, vyžádáno vyplnění veškerých údajů z platební karty a údajů do internetového bankovnictví, které poškozená vyplnila. Místo výdělku 600 Kč přišla o 59 tisíc Kč, protože z jejího účtu neznámý pachatel odčerpal ve 3 platbách tuto částku.

Druhá žena přišla o peníze obdobným způsobem. Na internetu prodávala lyžařskou soupravu v hodnotě 650 Kč, kdy byla taktéž kontaktována neznámým pachatelem a následně i jí přišel odkaz tvářící se jako stránky přepravní firmy. Žena zde vyplnila údaje do internetového bankovnictví, které potvrdila i PIN kódem. Následně si neznámý pachatel z účtu poškozené odčerpal 300 tisíc Kč. 

Celou věc poškozené nahlásily na policii a policisté nyní případ šetří. Zároveň zahájili úkony trestního řízení na neznámého pachatele pro přečin podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

V případě dopadení pachatele za toto jednání hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 2 do 5 let.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
18. března 2022

vytisknout  e-mailem