Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Máte správně zajištěnou chatu nebo chalupu?

PRAHA VENKOV-JIH – Od počátku letošního roku policisté z územního odboru prověřují několik případů vloupání do rekreačních objektů. 

Některé rekreační chaty a chalupy se v tomto podzimním a následném zimním období stávají terčem zlodějů. Policisté se snaží výkon služby směřovat právě i do oblastí, kde je větší počet těchto objektů. Od počátku letošního roku ke dni 19. října bylo v rámci územního odboru zaevidováno čtyřicet osm případů vloupání do rekreačních objektů, což je o třiadvacet případů méně, než ve stejném období loňského roku. vypáčené dveře

A jak si chránit v průběhu zimy svojí chatu nebo chalupu?
Preventivních rad by se dala vyjmenovat celá řada, ale mezi ty nejdůležitější lze zařadit:
1) Provést občasnou a nepravidelnou kontrolu chaty nebo chalupy s případným úklidem sněhu v zimním období. Může to budit dojem neustálé kontroly.
2) Objekt lze zajistit především mechanickými zábrannými prostředky. Bytelné dveře opatřené dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, uzamykatelné okenice. Vstupní dveře a okna osazená ochrannou mříží jsou dalšími překážkami, které mohou zloděje odradit.
3) V dnešní době se začínají využívat různé elektronické zabezpečovací systémy, vybavené pohybovými čidly, akustickými hlásiči, záznamovým zařízením, ale i GSM alarm systémy, které využívají komunikace přes GSM síť, jako mobilní telefon.
4) Problematikou majetkové trestné činnosti se zabývá také preventivní projekt „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům!“  Projekt se zaměřuje i na ochranu rekreačních objektů. Kombinuje technické a elektronické zabezpečení a jejich nejvhodnější kombinace s cílem snížit kriminalitu na úseku majetku. Součástí projektu je také mobilní aplikace ,,Zabezpečte se!“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek. 
A na závěr ještě jedno doporučení: „Nebuďte neteční ke svému okolí, všímejte si pohybu cizích osob a vozidel ve vaší chatové osadě. I tato pro Vás bezvýznamná informace může policistům třeba pomoci při objasňování případů vloupání do rekreačních objektů.“

por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
PČR Praha venkov-JIH
20. října 2021

Odkazy do noveho okna

Ochrana rekreačních objektů

Ochrana rekreačních objektů 

Detailní náhled

Ochrana rekreačních objektů 2.

Ochrana rekreačních objektů 2. 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem