Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Kontrolovali používání reflexních prvků

PRAHA VENKOV-JIH - Policisté z územního odboru se v letošních listopadových dnech, stejně jako na počátku roku, zaměřili na viditelnost chodců a cyklistů v silničním provozu.  

Nejen dopravní policisté, ale i ostatní policejní hlídky vyjížděli na silnice v jejich služebních obvodech, kde převážně mimo obce kontrolovali dodržování zákona o povinném označení výše uvedených účastníků silničního provozu reflexními prvky. Některé zjištěné prohřešky proti zákonu policisté pokutovali, v některých případech postačilo jen upozornění a domluva. V rámci těchto preventivních akcích pak občanůmn předali několik set reflexních pásků, vest či tašek. Zároveň na tyto účastníky apelovali, aby dbali na svou vlastní bezpečnost a reflexní prvky používali i v místech, kde to zákon výslovně nepřikazuje.
Vidět a být viděn je základem bezpečnosti v silničním provozu. Snížená viditelnost, kdy účastník silničního provozu zřetelně nerozezná vozidla, osoby, zvířata nebo i předměty na pozemní komunikaci od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení nebo hustého deště, je pak okamžikem, kdy dochází k dopravním nehodám s často tragickými následky na zdraví a životě. Velmi často dopravní policisté při dopravní nehodě slýchávají větu, že řidič chodce neviděl nebo ho viděl až na poslední chvíli. O zavinění nehody (rychlost vozidla, pohyb chodce....) nemá cenu diskutovat, ale stále zůstává otázka následků.
Při pohybu na pozemních komunikacích jsou nejzranitelnější právě nemotorizovaní účastnící silničního provozu, chodci a cyklisté. Zejména chodci by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout. Při nehodě vozidla s chodcem bývají pro chodce následky bohužel velmi často tragické.


por. Bc. Zdeněk Chalupa
tiskový mluvčí P ČR
18. prosince 2016

Odkazy do noveho okna

PVJ Preventivní akce 1

PVJ Preventivní akce 1 

Detailní náhled

PVJ Preventivní akce 2

PVJ Preventivní akce 2 

Detailní náhled

PVJ Preventivní akce 3

PVJ Preventivní akce 3 

Detailní náhled

PVJ Preventivní akce 4

PVJ Preventivní akce 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem