Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Evropský den obětí trestných činů

PRAHA VENKOV-JIH – Probační a mediační služba společně s Policií České republiky uctí v úterý letošního 22. února oběti trestných činů. 

Probační a mediační služba se stejně jako v předchozích letech připojí k Evropskému dni obětí trestných činů, kdy společně s Policií České republiky vyjádří svou úctu k obětem minutou ticha v úterý 22. února 2022 ve 12 hodin. Na tento okamžik upozorní také majáky policejních vozů, které se rozsvítí před služebnami po celé republice.  
Evropský den obětí - textPráva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., O obětech trestných činů. Tento zákon přesně vymezuje status "zvlášť zranitelné oběti", mezi které patří například i děti, osoby vysokého věku nebo oběti domácího a sexuálního násilí, znásilnění, teroristického útoku. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské ošetření, ale i výslech této oběti osobou stejného či opačného pohlaví. Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejích dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem. Proto jsme již v minulosti zřídili samostatnou kapitolu našich webových stránek určenou zejména pro osoby, které se jakýmkoliv způsobem setkaly s trestnou činností.  
Policisté si váží každého, kdo se rozhodne hovořit o tom, co se mu stalo. Pro komunikaci s oběťmi jsou v rámci Policie České republiky školeni specialisté i krizoví interventi z řad policistů či přímo psychologů. Krizoví interventi jsou připraveni pomáhat obětem, ale i pozůstalým přímo na místě mimořádných událostí, v místě bydliště apod.

Další informace k tomuto tématu naleznete na tomto odkazu nebo ve videospotu zde

por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
21. února 2022

Odkazy do noveho okna

Evropský den obětí trestných činů 22. 2. 2022

Evropský den obětí trestných činů 22. 2.... 

Detailní náhled

Evropský den obětí

Evropský den obětí 

Detailní náhled

Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí

Linka pomoci obětem kriminality a domácí... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem