Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Doporučení k předvánočním internetovým nákupům

PRAHA VENKOV-JIH – Stejně jako v reálném světě se i v prostředí internetu, virtuálním světě, mohou lidé setkat s určitými formami rizikového chování. 

S rozšířením internetových služeb mezi běžnou populaci začali být lidé v tomto předvánočním čase velmi aktivní na internetu, kdy služeb internetu využívají i senioři. Bohužel i zde se můžeme snadno stát obětí trestného činu. Pokud víme, co nás může ohrozit, získáváme tím větší šanci, jak se případnému nebezpečí bránit nebo mu předejít. V prostředí internetu se může jednat například o podvodné e-shopy, podvodné elektronické aukce, podvodné inzeráty, či podvodnou reklamu.
Zejména při nákupu „vánočních dárků“ prostřednictvím internetových obchodů a prodejních e-portálů je nutné být opatrný. Vždy se pokusme ověřit, od koho zboží kupujeme. Zkontrolujme, jak je prodejce hodnocen ostatními uživateli, s jakým zbožím obchoduje, jaké jsou podmínky při reklamaci nebo vrácení zboží, jak dlouho má na aukčním serveru založený účet, zda zveřejňuje kontaktní údaje, zda umožňuje provádět platby na dobírku, či platby realizované pomocí bezpečných transakčních služeb.
Pokud si objednáváte zboží z internetu, preferujte formu platby při převzetí zboží. Zboží při převzetí rozbalte a překontrolujte, zda souhlasí podle vaší objednávky. V případě, že vám nebylo požadované zboží dodáno, kontaktujte co nejdříve policii.
Více informací k této problematice nebo případnou pomoc můžete získat například na webových stránkách Policie České republiky, či preventivních projektů E-Bezpečí,Kraje pro bezpečný internet.


por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
PČR Praha venkov-JIH
16. prosince 2021

vytisknout  e-mailem