Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pěkné počasí láká ven cyklisty

MLADOBOLESLAVSKO - Připravte si kolo na cyklistickou sezónu. 

Jakmile vysvitne sluníčko a vzduch se oteplí, na silnice vyrážejí rekreační cyklisté. A protože většina z nich na kole přes zimu nejezdí, je nutné před první vyjížďkou provést údržbu kola, nejlépe v servisu. Cyklisté jsou zároveň řidiči, a proto jsou zodpovědní za řádný technický stav svého stroje. I kvůli špatnému technickému stavu kola utrpí každoročně několik cyklistů vážná zranění. Při jízdě doporučujeme používat cyklistickou přilbu, u dětí do 18 let je to dokonce povinnost.

Statistika:

MLADOBOLESLAVSKO

Nehody s účastí cyklisty

Dopravní nehody

Smrtelné zranění

Těžké zranění

Lehké zranění

ROK 2016

63

0

18

42

ROK 2017

53

2

8

39

ROK 2018

54

0

13

35

MLADOBOLESLAVSKO

Následky u cyklistů

ROK 2016

ROK 2017

ROK 2018

cyklista

Smrtelné zranění

s přilbou

0

0

0

bez přilby

0

2

0

Těžké zranění

s přilbou

3

1

4

bez přilby

15

7

8

Lehké zranění

s přilbou

11

18

14

bez přilby

29

21

17

Mějte na paměti cyklistické desatero:

1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu. Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte také na vhodný pitný režim.

2. Snažte se vidět a být viděni. Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětleni vpředu i vzadu.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám. Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete. Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví. Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také, že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6. Komunikujte s okolím. V případě jakékoli změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali. Teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a v případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy. Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující – otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly. Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní automobil), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolo zamykejte s rozmyslem. Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje). Můžete také nechat kolo zapsat do registru kol a opatřit příslušnou nálepkou, což může řadu zlodějů odradit.

10. Kolizi se zraněním nahlaste. Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (linka 158) v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (linka 155), kde v případě potřeby dostanete potřebné instrukce.

por. Bc. Lucie Nováková
tisková mluvčí
P ČR Mladá Boleslav
18. dubna 2019

vytisknout  e-mailem