Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Řídil opilý

MĚLNICKO – Na místě se k činu doznal. 

Policisté Obvodního oddělení Mělník koncem roku kontrolovali v rámci běžného výkonu služby v Mělníku  v ulici Bezručova osobní motorové vozidlo Škoda Citigo. Hlídka předepsaným způsobem vůz  zastavila a vyzvala řidiče k předložení všech potřebných dokladů k řízení a provozu automobilu. Následně ho vyzval k dechové zkoušce. Ta byla pozitivní. Řidič nadýchal opakovaně více než dvě promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření nepožadoval. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz.

Nyní je jedenadvacetiletý řidič podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku, drogu, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí PČR Mělník
15.1.2018

vytisknout  e-mailem