Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Falešný zástupce energetické společnosti okradl seniora o jeho životní úspory

Policisté apelují na seniory:" Nevpouštějte si do bytů cizí lidi"  

    Dne 16. srpna 2010 v dopoledních hodinách navštívil devadesátiletého muže z Mělnicka, v místě jeho trvalého pobytu muž, který se vydával za pracovníka společnosti poskytující energetické služby. Starého muže oslovil jeho jménem a sdělil mu, že přišel zkontrolovat elektroměr, jeho správný odečet a dále má pro muže přeplatek elektřiny za minulé období ve výši 1.000,- Kč.
     Senior poté muže vpustil do domu a odvedl muže do kuchyně, kde s ním chtěl vyřídit vrácení přeplatku. Zde muž seniorovi sdělil, že má pouze bankovku v hodnotě 5 000,-Kč a potřebuje jí rozměnit ještě pro další zákazníky. Poškozený následně došel do  přilehlých pokojů, kde měl uloženy své úspory a přinesl dvě bankovky v částce 2.000,- Kč a jednu bankovku v částce 1.000,- Kč. Muž chodil vždy do pokojů za ním. V kuchyni poté dal údajný pracovník společnosti poškozenému podepsat dokumenty. Zároveň starému muži sdělil, že jde zkontrolovat a sepsat stav elektroměru. Senior muže již nesledoval a věnovat se vypisování papírů. Po chvíli si poškozený všiml, jak muž vychází z domu a odjíždí vozidlem, které měl zaparkované před domem. Senior se hned šel podívat po svém domě a zjistil, že mu byla odcizena finanční hotovost ve výši 54.000,- Kč, kterou měl uloženou v jednom z pokojů domu.
     K popisu muže poškozený uvedl, že se jednalo o osobu ve věku zhruba 30-ti let, výška asi 180 – 190 cm, silnější postavy, hovořící plynně česky s lehce zastřeným hlasem. Kulatý obličej, fyzická hmotnost zhruba 100 kg, vlasy měl krátké, černé. Podvodník jezdí s osobním vozem.
    Policisté z obvodního oddělení v Kostelci nad Labem případ šetří jako podezření z trestného činu krádeže, za který je možno uložit trest odnětí svobody v rozpětí jednoho roku až pěti let.
     Zároveň by policisté opět chtěli vyzvat hlavně seniory, aby byli obezřetní při jednání s cizími lidmi, nevpouštěli je do bytů a všímali si svého okolí. Dále je potřeba si uvědomit, že ne každá „výhodná finanční transakce“ končí ziskem. Dále by policisté chtěli upozornit občany, že pracovníci společností jako jsou energetické závody, vodárny a další, chodí mezi obyvatelstvem pouze pro sepsání odečtu vod. Pracovníci s sebou nenosí žádnou finanční hotovost pro vrácení přeplatku či zaplacení dlužných částek. Vše je zasíláno složenkami.
       V uvedeném případě podvodník využil důvěřivosti staršího muže a trikem při rozměnění hotovosti, ho připravil o jeho životní úspory. A právě toto je jeden z několika způsobů, jakým se tito falešní zástupci společností, vnutí do domácností poškozených a při chvilkové nepozornosti je poté okradou o veškeré finanční prostředky.
    V případě, že jste se v inkriminované době pohybovali někde v okolí místa tohoto skutku a všimli jste si pohybu výše popsané osoby, nebo jiných podezřelých osob, popř. vozidel, předejte prosím Vaše informace na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158. Můžete tím napomoci policistům k brzkému dopadení pachatele a ochránit tak další spoluobčany před zbytečnou finanční ztrátou.

vytisknout  e-mailem