Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

„Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům!“

LITOMĚŘICKO - Policisté kontrolují chatové oblasti. 

Kontrola všech chatových oblastí probíhá opakovaně v průběhu celého roku. Dnešního dne se policisté zaměřili na chatové oblasti na Libochovicku. Namátkovou kontrolu zabezpečení rekreačních objektů provedl policejní kynolog společně s policisty radovesické policejní stanice. Policisté informačním letáčkem upozorňovali majitele rekreačních objektů jak minimalizovat vykradení svého přechodného obydlí a přítomné chataře seznamovali s novou mobilní aplikací „Zabezpečte se“ dostupné v App Store i v Google Play, která dává návod na zabezpečení různých objektů a nabízí přehled certifikovaných odborníků podle regionů. Narušení nebylo u žádného z kontrolovaných objektů zjištěno. Někteří „chataři“ se na kontrolu svých letních příbytků vydávají i v průběhu zimy a v některých případech bohužel zjistí, že jejich objekt navštívil nezvaný host.

Co dělat je-li rekreační objekt vykraden?

Pokuste se i v takové nepříjemné situaci zachovat klid, nevstupovat bezhlavě do objektu. Možná je tam ještě zloděj, který by mohl ve stresu použít i zbraň. Ihned vloupání ohlaste na Policii ČR a vyčkejte jejího příjezdu. Nikdy neuklízejte po zlodějích – tím poničíte stopy, které mohou být vodítkem pro policii a pojišťovnu. Do protokolu uveďte každou maličkost, může být důležitá pro vypátrání zloděje a věcí.

Je důležité dodržovat některá doporučení, která mohou pachatele od krádeže odradit.

  • V prvé řadě je nutné zabránit zloději vstup do objektu kvalitním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi na oknech a uzamykatelnými okenicemi.
  • Další důležitou zásadou je neponechávat v chatě nebo chalupě cenné věci. Zloději se zaměřují na elektrické nářadí, rádia, televize, starožitnosti, elektrospotřebiče, sportovní vybavení a další předměty.
  • V okolí objektu nenechávat žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání.
  • Pokud ve vaší blízkosti natrvalo bydlí  vstřícní sousedé, lze je požádat o dohled na opuštěný rekreační objekt.
  • Vyšším standardem je určitě elektronická ochrana, jejíž využití samozřejmě záleží na zvážení majitele.

V zimním období ke krádežím věcí v rekreačních objektech dochází častěji, než v jarních a letních měsících. Zloději za použití násilí vniknou do chaty či chalupy dveřmi nebo oknem. Někteří hledají v chatě zázemí. Většinou jim postačí, když uvnitř naleznou něco k snědku a teplé peřiny. Druhou skupinou jsou zloději, kteří se zaměřují na majetek. Z rekreační chaty pak odnesou nebo odvezou cenné věci, které zde naleznou. Poté se je snaží zpeněžit ve sběrně nebo třeba v bazaru.
Za období od ledna do prosince roku 2017 došlo v okrese Litoměřice k 67 případům vloupání do rekreačních objektů. Za období ledna do prosince 2018 k 58 případům a letošní výčet zatím není úplný, ale evidujeme již 35 případů. Je však nutné dodat, že terčem zlodějů se stávají i jiné objekty v zahradách. Například altány, kolny, boudy a podobné objekty.

První představení výše uvedeného projektu proběhlo na konferenci veletrhu FOR-ARCH v roce 2018 a v závěru listopadu téhož roku proběhlo jeho oficiální představení široké veřejnosti během tiskové konference na Policejním prezidiu ČR. Tiskovou zprávu k projektu naleznete ZDE.

Videa a rozhlasové spoty k projektu jsou dostupné na stránkách Policie ČR – více ZDE.

 Mobilní aplikaci „Zabezpečte se!“ možno stáhnout a instalovat ZDE.

Litoměřice, 31. 10. 2019, nprap. Pavla Kofrová

tisková mluvčí KŘP Ústeckého kraje

oddělení tisku a prevence Litoměřice

tel.: +420 974 436 207

email: krpulk.kr.pis.lt@pcr.cz

Odkazy do noveho okna

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

"ZABEZPEČTE SE"

"ZABEZPEČTE SE" 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem