Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Cyklista boural pod vlivem alkoholu

KUTNOHORSKO – Při jízdě neměl na hlavě nasazenou bezpečnostní přilbu. 

K nehodě opilého cyklisty došlo dne 30. června 2020 kolem půl deváté večer. Šestatřicetiletý muž řídil v Kutné Hoře v ulici Masarykova pánské jízdní kolo značky Author Dallas. Při jízdě neměl na hlavě nasazenou bezpečnostní přilbu. Po projetí křižovatky s místní komunikací ulice Řehákova nezvládl řízení jízdního kola, přejel přes celou šíři komunikace do levého jízdního pruhu, kde u levého okraje komunikace havaroval.

Při pádu z jízdního kola si přivodil zranění hlavy, ucha a několik odřenin na končetinách. Na místě byl ošetřen a převezen do nemocnice.

Ke střetu s jiným účastníkem silničního provozu nedošlo. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním zjištěna ani uplatněna.

Cyklista byl na místě vyzván k provedení orientační dechové zkoušky pomocí přístroje Dräger, kterému se dobrovolně podrobil. Zkouška byla pozitivní, a naměřená hodnota byla 2,23 promile alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a uvedl, že před jízdou požíval pivo. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. Případ šetří kutnohorští dopravní policisté.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu. I přes veškerou snahu policistů prováděním dopravních akcí a zvýšeným dohledem na pozemních komunikacích není na našich silnicích úplně bezpečno, neboť především řidiči a všichni účastníci silničního provozu musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to je snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
2. července 2020

vytisknout  e-mailem