Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Statistika dopravní nehodovosti za rok 2020

KOLÍNSKO – Údaje o dopravních nehodách, které řešili dopravní policisté za uplynulý rok. 

Dopravních nehod v roce 2020 ubylo ve srovnání s rokem 2019, což je dobrá zpráva, avšak stále čísla nejsou ideální. Loni havarovalo 929 řidičů a v roce 2019 bylo o 178 nehod více, to znamená 1107. Svým zraněním podlehlo při dopravní nehodě v loňském roce, stejně jako v roce 2019, 8 osob. Těžké zranění utrpělo v loňském roce 31 osob, v předloňském roce jich bylo 34. S lehkým zraněním vyvázlo loni 208 lidí a v předloňském roce jich bylo 283.

Dopravní policisté řešili za loňský rok celkem 929 dopravních nehod. Nejčastěji docházelo k dopravním nehodám v obci, kde jsme evidovali 554 dopravních nehod. Mimo obec jsme řešili 375 nehod. Na silnicích I. třídy počet dopravních nehod klesl. V loňském roce bylo evidováno 130 nehod a v roce 2019 jich bylo 167. Nejvíce nehod se událo na silnicích II. a III. třídy. Na „dvojkových“ jich bylo loni 167, přičemž v předloňském roce jich bylo 219. Na „trojkových“ silnicích bylo evidováno 222, což je o třicet nehod méně, než v roce 2019.

Nejvíce nehod bylo způsobeno nesprávným způsobem jízdy (například nevěnování se plně řízení – telefonování, ladění rádia apod., nedodržení bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly), přičemž loni jich bylo 541, v roce 2019 „díky“ nesprávnému způsobu jízdy havarovalo 639 řidičů. Druhou nejčastější příčinou je nepřiměřená rychlost, kdy v loňském roce vlivem nepřizpůsobení rychlosti havarovalo 133 řidičů, v předloňském roce jich bylo o 18 více. Neopomeneme ani nedání přednosti v jízdě a předjíždění. Loni došlo kvůli nedání přednosti ke 124 nehodám, a co se týče předjíždění, takových bylo devatenáct. Bohužel se řidičům nevyhnuly ani srážky se zvěří. Zde evidujeme pokles v porovnání s rokem 2019. Loni se střetlo se srnou, divokým prasetem či jiným zvířetem 105 řidičů, přičemž v roce 2019 takových střetů bylo o 146 více, tedy 146.

Co je ale dobrá zpráva, je nižší počet požitého alkoholu u viníků dopravních nehod. V loňském roce takových řidičů, kteří usedli za volant v podnapilém stavu a způsobili dopravní nehodu, bylo 35. V předloňském roce jich bylo 46.

Kontroly, které policisté ve výkonu provádějí, nemůžou odhalit všechna přestupková jednání. Každopádně hlídky ani v tomto roce nepovolí a budou nadále odhalovat přestupky v dopravě, a řidiči, kteří porušují pravidla na pozemních komunikacích, musí počítat s tím, že je postih nemine.

Neopomeneme se zaměřit také na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, kterými jsou chodci, cyklisté a motocyklisté. U těch budeme dbát na to, aby používali ochranné a reflexní prvky a byli tak lépe viděni a chráněni.


por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Kolín
15. února 2021

vytisknout  e-mailem