Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Řízení pod vlivem návykových látek

KOLÍNSKO – Alkohol ani drogy za volant nepatří. 

Policie neustále upozorňuje řidiče, že alkohol a ani jiné návykové látky za volant nepatří. Jízda pod vlivem těchto návykových látek je velmi riskantní a nebezpečná. Pouze dodržováním předpisů silničního provozu, bezpečnou jízdou a vzájemnou ohleduplností můžeme snížit počet dopravních nehod na pozemních komunikacích. Tito řidiči jsou nebezpeční a svým protiprávním jednáním ohrožují především zdraví a životy ostatních nevinných účastníků silničního provozu.

Jízdy pod vlivem drog, se zákazem řízení a způsobení dopravní nehody pod vlivem alkoholu, to vše řešili v uplynulých dnech kolínští policisté.

Dopravní nehodou pod vlivem alkoholu se zabývají policisté z dopravního inspektorátu. V pondělí 23. listopadu v půl sedmé ráno řídil pětadvacetiletý muž vozidlo Seat z centra Břežan II na Černíky, kde v tomto úseku pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy, vjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil do dopravní značky a stěny domu. To ale očividně neřešil a s vozidlem vycouval a pokračoval v jízdě dál na obec Černíky. Policistům se přibližně po hodině od nahlášení dopravní nehody podařilo řidiče vypátrat. Následně byl vyzván k dechové zkoušce, při které přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou téměř jedno a půl promile. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a v tentýž den zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

V úterý 24. listopadu dvě hodiny po půlnoci byla zastavena hlídkou sedmadvacetiletá žena v Kolíně v ulici Ovčárecká. Ta řídila vozidlo Honda i přes to, že věděla, že má platný zákaz řízení motorových vozidel od prosince 2019 do prosince 2020. V současné době je podezřelá ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který jí hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

Pravděpodobně pod vlivem drog řídil Audi 23letý muž. Policisté jej zastavili v Žiželicích v ulici Pod Vinicí ve středu 26. listopadu ve tři hodiny odpoledne. Vyzvali ho k podrobení se dechové zkoušce a testu na drogy. Alkohol byl přístrojem vyloučen, avšak test na drogy byl pozitivní na látky amfetamin/metamfetamin a canabis. Řidič je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Většina z nás ví, že řídit pod vlivem alkoholu je trestuhodné. Schopnost řídit motorová vozidla však narušují i jiné návykové látky (drogy)!
Řidič, který některou látku (drogu) užil, může mít:

  • potíže v udržení pozornosti a soustředění se na řízení,
  • unáhlené reakce,
  • narušenou psychomotorickou koordinaci,
  • tendence k rychlé, agresivní jízdě a riskování,
  • časté je také vybočování z jízdního pruhu a ze silnice, vlnkovitá jízda a kolize ve velké rychlosti

Totéž platí i pro alkohol:

  • mějte na paměti, že ALKOHOL ZA VOLANT NEPATŘÍ!
  • pokud víte, že se z místa oslavy, večírku nebo z pohostinství budete muset dopravit autem, raději vytvořte skupinku přátel, ve které zůstane vždy jeden, který alkohol nepožije a spolehlivě Vás rozveze domů. Pokud se nikdo nechce „obětovat“, využijte noční spoje městské nebo meziměstské hromadné dopravy nebo si objednejte taxi,
  • za volant vozu neusedejte ani druhý den po oslavě, vypili-li jste větší množství alkoholu. Ačkoli se budete cítit neovlivněni alkoholem a naprosto schopni bezpečně řídit, myslete na tak zvaný zbytkový alkohol. Navíc ve stavu tak zvané kocoviny, kdy alkohol z krve již vymizel, je schopnost řízení značně zhoršená. Vhodné je pořídit si spolehlivý detektor alkoholu v dechu

Alkohol ani drogy za volant nepatří. Popíjející řidič smí opět řídit vozidlo v řádu hodin, ale po užití drog se doba prodlužuje na týdny. Proto jsou drogy za volantem nebezpečnější. Policie České republiky proto apeluje na svědomí řidičů, aby po požití alkoholu nebo drog neusedali k řízení vozidla. Ušetří tím značné problémy sobě a mnohdy i ostatním účastníkům silničního provozu.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Kolín
26. listopadu 2020

vytisknout  e-mailem