Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Havaroval pod vlivem alkoholu

KOLÍNSKO – S vozidlem se převrátil přes střechu. 

Policie neustále upozorňuje řidiče, že alkohol a ani jiné návykové látky za volant nepatří. Jízda pod vlivem těchto návykových látek je velmi riskantní a nebezpečná. Pouze dodržováním předpisů silničního provozu, bezpečnou jízdou a vzájemnou ohleduplností můžeme snížit počet dopravních nehod na pozemních komunikacích. Tito řidiči jsou nebezpeční a svým protiprávním jednáním ohrožují především zdraví a životy ostatních nevinných účastníků silničního provozu.

V neděli 7. února po 13. hodině vyjížděly složky Integrovaného záchranného systému k dopravní nehodě, která se neobešla bez zranění. Příčinou nehody bylo zřejmě požití alkoholu a nepřiměřená rychlost.

Osmadvacetiletý muž řídil osobní vozidlo Hyundai ve směru od obce Chotutice k silnici I. třídy č. 12, kde na tomto úseku pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy na zasněžené vozovce, s vozidlem dostal smyk, vlivem kterého vjel do levého silničního příkopu, kde se převrátil přes střechu zpět na kola a skončil v poli. Policisté řidiče vyzvali k dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu, kdy přístroj naměřil pozitivní výsledek přes 0,50 promile. 

Většina z nás ví, že řídit pod vlivem alkoholu je trestuhodné.

Řidič, který některou návykovou látku užil, může mít:

  • potíže v udržení pozornosti a soustředění se na řízení,
  • unáhlené reakce,
  • narušenou psychomotorickou koordinaci,
  • tendence k rychlé, agresivní jízdě a riskování,
  • časté je také vybočování z jízdního pruhu a ze silnice, vlnkovitá jízda a kolize ve velké rychlosti

Mějte na paměti, že ALKOHOL ZA VOLANT NEPATŘÍ!

Pokud víte, že se z místa oslavy, večírku nebo z pohostinství budete muset dopravit autem, raději vytvořte skupinku přátel, ve které zůstane vždy jeden, který alkohol nepožije a spolehlivě Vás rozveze domů. Pokud se nikdo nechce „obětovat“, využijte noční spoje městské nebo meziměstské hromadné dopravy nebo si objednejte taxi.

Za volant vozu neusedejte ani druhý den po oslavě, vypili-li jste větší množství alkoholu. Ačkoli se budete cítit neovlivněni alkoholem a naprosto schopni bezpečně řídit, myslete na tak zvaný zbytkový alkohol. Navíc ve stavu tak zvané kocoviny, kdy alkohol z krve již vymizel, je schopnost řízení značně zhoršená. Vhodné je pořídit si spolehlivý detektor alkoholu v dechu.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Kolín
9. února 2021

vytisknout  e-mailem