Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Naletěla podvodnici na internetu

KLADENSKO – Zboží zaplatila, avšak žádné neobdržela. 

V minulých dnech se na policisty Obvodního oddělení Unhošť obrátila devětačtyřicetiletá žena s oznámením, že byla podvedena při internetovém nakupování. Oznamovatelka si 12. října 2020 objednala na facebookové stránce zprostředkující prodej věcí tři šátky v hodnotě 199,- Kč za kus plus 79,- Kč poštovné. Následující den uhradila finance na bankovní účet prodávající, do současné doby však neobdržela zboží, ani jí nebyly zpět zaslány požadované peníze.

Věc byla postoupena dle věcné příslušnosti na Územní odbor policie Zlín ke sloučení.

Bezpečné nákupy nejen během vánočního období

Mnozí z nás, nejen před Vánocemi, stále častěji vyhledávají nakupování v prostředí online, nebo chcete-li přes e-shopy. Má to své výhody, ale také skryté hrozby.

K výhodám bezesporu patří jednoduché vyhledávání nejvýhodnějších nabídek, rychlost, časová nezávislost a pohodlí nakupování bez nutnosti navštívit kamennou prodejnu. Tyto zjevné výhody jsou ale vykoupeny některými nevýhodami, které toto nakupování mohou doprovázet.

Asi největší nevýhodou je anonymita některých prodejců. Ne vždy využíváme ověřené internetové obchody, využíváme také možnosti soukromých prodejců, například na různých bazarech a inzertních serverech.

A právě zde se můžete setkat s podvodníky. U takovýchto prodejců nemáte možnost zboží vyzkoušet nebo osobně prohlédnout, nabízejí okamžité zaslání zboží na vaši adresu. Nezřídka se stává, že kupujícímu je následně doručeno zboží poškozené nebo zcela jiné, než si objednal. V těchto případech je pak složitá komunikace ohledně reklamací, kupující může s prodávajícím komunikovat omezeně nebo vůbec.

Dalším nebezpečím jsou účelově zřízené podvodné stránky výhodných nabídek. Nabízejí výrazně nižší ceny zboží, než je obvyklé, zdarma prodlužují záruční dobu apod. Platbu za zboží žádají vždy předem a uvedené zboží poté nedodají nebo zaslané zboží neodpovídá původnímu popisu.

Policisté v uplynulých týdnech započali prověřovat okolnosti hned několika skutků, spáchaných prostřednictvím internetu. Poškození si objednávali různé zboží, po zaplacení však objednané věci neobdrželi. Tak by se ve zkratce daly činy popsat. Shodným jmenovatelem je také identická právní kvalifikace činů – podvod. Je proto namístě připomenout si, na co by si kupující měli dát pozor.

Spolehlivost prodejce

Před koupí je třeba si ověřit spolehlivost prodejce, a to buď přímo na internetu, či z recenzí ostatních kupujících nebo ze stránek prodejce, kde by měly být uvedeny kontaktní údaje (adresa, telefon, obchodní podmínky, reklamační podmínky a další informace). Výhodou je certifikace a akreditace obchodu.

Příliš nízká cena zboží

Vybíráte-li z nabídky desítek prodejců a jeden z nich nabízí stejný výrobek za cenu podstatně nižší než ostatní prodejci, je jasné, že zboží buďto vůbec nemá, nebo se jedná o falsifikát originálního výrobku (plagiátorství) – takovéto zboží je vyrobeno z jiných (levnějších) materiálů a často nemá prodejcem prezentované funkce.

Platební podmínky

Zda lze zboží zasílat na dobírku, nebo se musí platit předem, a to převodem, či ihned pomocí platebních karet. Při koupi zboží od neprověřeného prodejce doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku. Při doručení takovéhoto zboží pečlivě zkontrolujte neporušenost obalu. A při rozbalování mít přítomnu nezúčastněnou osobu pro případnou reklamaci zboží. Při platbách kartou je dobré si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavit limity plateb. Výhodné je použít ověřené platební systémy.

Místo odkud nakupujeme

Je důležité, abyste vše prováděli jen ze svého počítače, který by měl být dostatečně zabezpečen a chráněn. Na cizích počítačích (v kavárnách, u známých apod.) může být instalován software (spyware), který by mohl zadaná data přenášet třetím osobám. A dalším rizikem v dnešní době je používání mobilních telefonů k internetovým nákupům a bankovním transakcím. Mobilní telefony většinou nemají dostatečné zabezpečení a mohou také posloužit k neoprávněným přenosům citlivých údajů třetím osobám.

Je potřeba si uvědomit, že při nakupování přes internet velice často posíláme do kyberprostoru velice citlivé informace. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel snižujeme riziko, že při internetových nákupech „sedneme na lep“ podvodníkům. I proto se Policie České republiky intenzivně věnuje prevenci, na rizika internetu a sociálních sítí upozorňuje různé cílové skupiny od dětí až po seniory.

nprap. Michaela Nováková 
tisková mluvčí
P ČR  Kladno
20. listopadu 2020

vytisknout  e-mailem